Dobrá rada

Aj oči môžu trpieť jarnou únavou. Táto bylinka vám určite pomôže.

1754
0
Zdieľaj

Snáď každý z nás vie, čo znamená trpieť jarnou únavou. Sme malátni, vyčerpaní, bez energie. Máme pocit, akoby sme všetky zvyšky sily investovali do boja s nekonečnou zimou.

Rovnako aj naše oči môžu zažívať niečo podobné. Niet divu. Však v zime musia vydať omnoho viac energie ako v ktorékoľvek iné ročné obdobie. Keďže slnko vychádza neskôr a zapadá zavčasu, máme len krátky úsek denného svetla. V tme alebo pri umelom svetle totiž oči trpia oveľa viac a tiež musia vydať viac energie.

Ak denne pociťujete únavu očí, je potrebné zodpovedať si nasledovné otázky:

  • Aké typy digitálnych zariadení používate?
  • Koľko hodín denne strávite používaním digitálnych zariadení?
  • V akom stave sú vaše oči po dlhodobom používaní digitálneho zariadenia, prípadne po náročnom dni strávenom pri digitálnom zariadení?

Digitálna únava očí

Digitálna únava očí je ochorením 21. storočia. Prejavuje sa pálením a rezaním očí, začervenaním očí, rozmazaným videním, problémami pri zaostrovaní, ale tiež bolesťami šije, ramien a hlavy. Zatiaľ čo riziko bežných očných vád, akými sú ďalekozrakosť, krátkozrakosť, či astigmatizmus sa zhoršujú prevažne vekom, pri digitálnej únave očí sú najviac ohrození mladí ľudia vo veku do 35 rokov. Dôvodom sú okrem iného aj veľké nároky na takzvanú akomodáciu oka – teda zaostrovanie na blízko, neprirodzený jas a absencia žmurkania, ktoré sú spôsobené dlhodobým sledovaním monitorov a displejov.

Ako prvá pomoc proti únave celkom dobre zaberá aj jednoduché cvičenie. Dajte si pred oči prst do vzdialenosti 30 centimetrov a striedavo zaostrujte zrak na prst a na predmety v pozadí. Pomôcť môže aj uvoľňujúca masáž očného okolia u kozmetičky, akupunktúra alebo očná joga.

Počuli ste už o Očianke?

Keď sa objavia príznaky únavy očí, ľudia najčastejšie siahajú po očných kvapkách z lekárne. Nie sú však jediným pomocníkom na podráždené oči. Výborne fungujú tiež rôzne bylinky. Jedna z nich sa dokonca nazýva podľa toho, na čo sa používa. Očianka je bylinka, ktorá je svojimi pozitívnymi účinkami na náš zrak známa už niekoľko tisícročí. Rastie na lúkach, úhoroch a pastvinách väčšinou v podhorských oblastiach. Zbierame jej kvitnúcu vňať v júli a v septembri, ale v sušenej podobe a vo forme výživových doplnkov by sme si ju mali dopriať práve v tomto období.

Očianka pomáha najmä pri zápale spojiviek, slzného vaku a celkovej očnej únave. Taktiež je vhodná pri pooperačných stavoch očí.

Príprava čaju: 1 čajovú lyžičku sušenej Očianky zalejte 0,5 l vriacej vody a lúhujte 10 – 12 minút. Sceďte a pite 1 – 3 krát denne. Odvar z Očianky používame tiež k výplachom, obkladom a na kúpele očí.

Najznámejšia je Očianka lekárska a rostkovova. Okrem nich sa však zberajú aj iné druhy očianky a ich krížence. Majú podobné obsahové látky a účinky.