Dobrá rada

Ako sa mám odľúbiť, keď nám to s partnerom neklaplo?

2204
0
Zdieľaj

V našom okolí snáď ani neexistuje človek, ktorý sa nesklamal v láske vrátane nás samotných. Viac ale bolí, ak vaša láska nie je opätovaná. Čo robiť, alebo lepšie čo nerobiť, ak vás partner opustil?

Čo nerobiť

V prvom rade sa nepokúšajte partnera dostať naspäť za každú cenu, pokiaľ vám dal jasne najavo, že s vami už nechce mať nič spoločné:

,,Jaro sa so mnou rozišiel, pretože som mu stále prehľadávala mobil a počítač. Často mi vyčítal, že som nevyspytateľná a príliš žiarlivá. Po čase mi dal kopačky, no ja som ho nechcela nechať len tak, bol to doteraz ten najlepší chlap, akého som kedy stretla. Preto som sa nehodlala vzdať a prosila som ho o ďalšiu šancu. Sľúbila som, že sa zmením, no nič u neho nezaberalo. V jeden večer, keď som ho sledovala až do baru, kam sa vybral s priateľmi, som to pochopila. Presne v momente, keď si išli z baru von zapáliť cigaretu, som dobehla k nemu so slzami v očiach. Evidentne sa za mňa hanbil. Schmatol ma za ruku a odtiahol na bok. Povedal mi, že ak mu ešte niekedy budem zvoniť do bytu, vypytovať sa na neho u susedov a neustále mu vyvolávať, podá na mňa trestné oznámenie. Zlomilo ma to. Už sa mi nechcelo ani žiť a jediné, čo mi naozaj pomohlo, bol čas. Keď si na ten vzťah teraz po rokoch spomeniem, hanbím sa sama za seba a na jeho mieste by som konala presne ako on. Kopačky som si zaslúžila a naučila som sa jedno. Netlačiť na pílu a vážiť si samú seba,“ hovorí Betka, ktorá jej príbehom varuje ženy s podobným správaním sa.

Ako sa nesprávať v podobnej situácii, ak už je koniec v nenávratne?

 • Nebyť príliš podozrievavý
 • V žiadnom prípade nekontrolovať každú jednu aktivitu partnera až do jeho poslednej rozvrhnutej hodiny
 • Netlačiť ,,na pílu“
 • Nevyvolávať všetkým jeho/jej priateľom, rodine či matke, pokiaľ sa oneskoril o jednu hodinu
 • Neublížiť sebe či ostatným, inak vás budú brať ľudia za duševne narušeného, hoci láska robí s človekom divy
 • Neobviňovať všetkých okolo seba

Čo (je povolené) robiť, aby sme prišli na iné myšlienky?

 • Prefarbiť si vlasy
 • Plakať
 • Zdôveriť sa priateľovi/priateľke
 • Nájsť si koníčky, ktoré nás aj budú baviť
 • Opiť sa, no zároveň si nájsť spôsob, ako sa aj uvoľniť – napríklad meditácia
 • Nájsť si druhého partnera, i keď len ,,s výhodami“

Vždy sa však každý zhodneme na tom, že najlepší liek je ČAS. Horeuvedené rady sú síce slabá náplasť, pokiaľ sa človek sklame v láske, no odpútajú vás od čiernych myšlienok.

Ps: Povedzme si úprimne, často neopätovaná láska bolí hlavne kvôli tomu, že ju nemôžeme získať, poprípade nedokážeme spraviť krok vpred a bojíme sa zmeny. Zaužívané a zvyk robí železnú košeľu. Nechceme stratiť, čo sme tak dlho budovali, no v konečnom dôsledku sa všetko obráti na dobré a my zistíme, že všetko je ako má byť a nič sa neodohralo náhodou. Každá skúsenosť nám dá do nášho života riadnu lekciu a aj preto sme rokmi stále múdrejší. Čo sa týka tolerancie, škola života je tým najlepším učiteľom.