Dobrá rada

Depresia: Náš najväčší nepriateľ. Ako sa jej zbaviť?

2397
0
Zdieľaj

Smútok, plač, beznádej. Všetky tieto ,,neduhy“ dôverne poznáme a môžeme ich pozorovať už u tých najmenších. Pokiaľ pociťujeme zármutok len chvíľkovo a netrvá viac ako dva týždne bez akéhokoľvek vážnejšieho dôvodu, mali by sme vyhľadať pomoc.

Emócie dať treba von – plač, hnev, smiech – je lepšie vypustiť a nedusiť tak neurotický systém. Nie vždy to každému ale pomôže. Aké sú možnosti?

Rodinný príslušník či blízky priateľ

Treba začať pozvoľna a vy si tak môžete sami na sebe overiť, ako vážny je váš psychický stav. Niekedy sa stačí z apatie len vyrozprávať a ihneď badať úľavu. Vždy si však treba uvedomiť, čo je spúšťačom opakovaného zármutku. Pokiaľ ho dokážete identifikovať a dá sa odstrániť jednorazovo či na viac krát, netrpíte depresiou.

Psychológ a psychiater

Ak nadobúdate pocit, že by ste potrebovali odbornejšiu pomoc, nehanbite sa navštíviť psychológa. V dnešnej dobe je to už úplne bežná záležitosť a psychológov nenavštevujú nielen jednotlivci. Psychológ pomáha často rodinám, či sa to týka manželskej poradni, ba i vzťahov detí s rodičmi.

Mnoho ľudí ani len netuší, že psychológovia úzko spolupracujú so psychiatrami. Dnes máme na Slovensku k dispozícii široké spektrum účinných a bezpečných antidepresív. Ak by teda bolo nevyhnutné pre krátky čas brať lieky, nebráňte sa tejto možnosti. Veľa krát už zachránili mnoho smutných duší v spolupráci s rodinou.

Linka 112

V urgentných prípadoch neváhajte kontaktovať rýchlu zdravotnú pomoc hoci i v noci. V prípade detí je tu pre vás  Linka Detskej istoty UNICEF 116 111. Rozhodne neprehliadajte depresívne stavy detí v puberte, ak sa do seba uzatvárajú a nemajú chuť žiť. Odborníci radia sa s deťmi často rozprávať a opakovane im pripomínať, že ste tu pre nich. Venujte im zvýšenú pozornosť a trávte spolu každý možný voľný čas.

Aké sú najčastejšie duševné poruchy?

 • depresia
 • úzkosti
 • panické ataky
 • bipolárna porucha
 • schizofrénia
 • závislosti
 • poruchy príjmu potravy

Existuje alternatívna liečba?

Pokiaľ sa chcete vyhnúť liekom, hospitalizácii, poprípade ste už hospitalizovaní boli, treba vylúčiť všetky možné aspekty, ktoré depresiu vyvolávajú. Medzi nich podľa lekárov najčastejšie patrí:

 • genetika
 • prostredie, v ktorom vyrastáme
 • zlá životospráva
 • prekyslený organizmus

Vo všeobecnosti môže za zlý duševný stav aj celkové nastavenie a prístup k životu. Podľa knihy Omladzujúce odkyslenie od Kurta Tepperweina však za to môže náš celkový zdravotný stav, ktorý priamo ovplyvňuje aj naše myslenie a tým pádom aj našu psychiku. ,,Ak si dáte bravčový rezeň, ako sa cítite? Unavene? ste prekyslený! Vysmážaný bravčový rezeň obsahuje najväčšie množstvo kyseliny močovej, ktorá nepriaznivo vplýva na ľudský organizmus, teda ho prekysluje a tým pádom v ňom máme viac kyselín ako zásad, za ktoré môžu najčastejšie civilizačné ochorenia a rakovina,“ píše vo svojej knihe.

A my mu musíme dať za pravdu. Nakoniec, ako sa vraví? ,,V zdravom tele zdravý duch!“ A nie je to len taký výmysel. Zamyslite sa preto nad všetkými možnosťami, ktoré by dokázali depresiu vyliečiť a snažte sa sebe či svojim najbližším pomôcť. Pomáhať si treba a depresívny človek potrebuje tú najväčšiu podporu.