Dobrá rada

Ako si uľahčiť vianočný zhon a ušetriť peniaze? 5 dobrých rád!

1405
0
Zdieľaj
Ako si uľahčiť vianočný zhon a ušetriť peniaze? 5 dobrých rád!

Vianoce už nie sú tým, čo bývali. Ľudia sa doslova bláznia za nakupovaním, všade zmätok a stres. Celý ten chaos akoby nás vťahoval do jeho útrob a na konci zistíme, že sme kvôli Vianociam stratili všetky nervy a silu. Nehovoriac ešte aj o tom, ako utrpí naša peňaženka. Naozaj to tak musí byť? Prečítajte si pár tipov a rád, ktorými odbúrate stres a ušetríte nemalé peniaze! Oslavujeme predsa tie najkrajšie sviatky roka, tak sa nenechajte vyšťaviť nezmyselnou naháňačkou, kde si každý na konci uvedomí a nahlas povie: Bolo mi to teba?

  1. Darujte vlastnoručne urobený dar

My ženy to máme dosť nabité. Domácnosť, deti, varenie, zdobenie, nakupovanie a tam to ani zďaleka ešte nekončí. Každému chceme vyjsť v ústrety, každého chceme obdarovať. No všetkým nakúpiť hordu darčekov je finančne aj psychicky náročné.

Tip: Piecť musíme. Napečte preto o niečo viac vianočných dobrôt a prichystajte ich do krásne ozdobenej škatuľky s milým textom. Poteší aj vlastnoručne urobený náramok či retiazka. Dnes to my dospelí oceníme viac ako dar za desiatky eur.

  1. Venujte na Vianoce kúsok zo svojho času

Táto uponáhľaná doba nás pripravuje o čas strávený s rodinou a najbližšími. Čas strávený pokope je ten najkrajší darček, aký môžete darovať či dostať. Už len spoločná prechádzka v čase sviatkov, kedy je v uliciach či parkoch prázdno, zanechá v duši príjemnú stopu. Ste len vy a vaši najbližší. Darujte svoju maličkosť ľuďom vám najdôležitejším.

Tip: Hrajte s deťmi či priateľmi spoločenské hry a uvarte si spoločne voňavý punč. Do toho vianočné piesne – čo je na sviatkoch krajšie, ako vianočná pohoda?

  1. Obdarujte blízkych len takými darmi, ktoré naozaj potrebujú

Asi nie je nič horšie, ako keď sa po odbalení darčeka na vás dieťa pozrie so sklamaním v očiach. Pýtajte sa preto vopred, čo si kto želá a nenechajte sa zmiasť vždy len vlastnou intuíciou. Manžel je ťažký oriešok a poväčšine mu stačia napríklad trenky a ponožky, ako tá kožená tyrkysová bunda z výpredaja za 20 Eur.

Tip: Deťom by sa mal dostať do rúk trebárs katalóg z Dráčika a tak zakrúžkovať želané hračky. Poprípade napísať list Ježiškovi. Dbajte však nato, že darčekov nemusí byť za kamión. Tým deti rozhodne nepotešíte, práve naopak! Nebudú vedieť, s čím prvým sa majú začať hrať. Dieťa si tak viac bude vážiť jednu-dve hračky, ako by malo mať všetko, no zároveň sa na ten zvyšok ani len nepozrie. Chlapa jednoducho zoberte do obchodu a on si vyberie, čo sa mu skutočne páči. Vy taktiež. 😊

  1. Prispejte na charitu

Najkrajší darček = nečakaný darček. Ak obdarujete chudobných, hoci len drobným príspevkom či kusom oblečenia, nespravíte tak radosť len iným, ale aj sebe. Koniec koncov, oni to potrebujú viac, ako my, hoci možno sami nemáme  veľa. Ak máte v okolí rodinu v sociálnych ťažkostiach, môžete ich obdarovať vlastným šatníkom  vecí, ktoré už viac na seba neoblečiete, či šatníkom manžela a detí. Pomáhať sa má a aké by to boli Vianoce, keby sme neurobili radosť napríklad deťom s detského domova?

Tip: Detský domov je plný smutných duší. Nazbierajte doma nepotrebné hračky či oblečenie a choďte ich darovať. Zoberte so sebou aj svoje deti, ktoré si budú potom istotne viac vážiť rodinu aj darčeky. Tie naše deti dostanú všetko, po čom túžia, no iné ani len tú jednu hračku, po ktorej im srdce túži. Môžete takisto zorganizovať finančnú zbierku, kde detský domov obdarujete i keď len malou čiastkou. Každá pomoc, hoci len malá, sa počíta.

  1. Šetrite, kde sa dá

Už ste dosť minuli na vianočný nákup a darčeky. Šetrite preto, kde sa dá. Na vianočnom stole nemusí byť 30 druhov rôznych koláčikov, pečiva, zákuskov či pagáčov. Varte a pečte skutočne len to, kto má čo rád a nechajte si v kuchyni aj pomôcť, aby ste čo najúčinnejšie eliminovali stres. Deti či sestra budú isto radi, že s vami strávia čas strávený v kuchyni a môžu byť nápomocní. Manžel môže zdobiť zatiaľ dom a vy piecť.

Tip: Za vianočné ozdoby nemusíte minúť celý majland. Aj ručne zdobená čečina či miesto vianočného osvetlenia sviečky, spravia tú správnu, vianočnú atmosféru.