Dobrá rada

Beh si môžete dopriať aj počas najväčších mrazov

1156
0
Zdieľaj
Beh si môžete dopriať aj počas najväčších mrazov
Beh si môžete dopriať aj počas najväčších mrazov

Prepadli ste na jeseň behaniu a trápi vás, že v zime si dáte pauzu? Je pravda, že len naozaj zanietení bežci sa svojho koníčka nevzdajú počas zimy. Pridajte sa k nim aj vy. Beh v zime má svoje čaro. Čerstvý, chladný vzduch vám poriadne prečistí hlavu a je vlastne spôsobom otužovania. Aké zásady behania v zime musíte dodržať?

Pozor na teplotné prechody

V zime je oveľa viac ako inokedy dôležité to, aby ste sa dobre rozohriali. Prechod z vykúreného bytu do mínusových teplôt by bol pre telo veľký šok. Preto si ešte pred vybehnutím do terénu zahrejte svaly a telo rozcvičkou priamo pred domom. Malú rozcvičku si doprajte aj pri prvých metroch behania. Zašprintujte si na jednom mieste alebo urobte zopár drepov. Beh v mrazoch má svoje špecifiká. Nemali by ste veľmi často zastavovať. Pre telo je najlepšie udržiavať stabilné a svieže tempo. Po skončení tréningu choďte ihneď domov. V zime je celkovo lepšie, keď sa budete pohybovať čo najbližšie k domu alebo sa na bežeckú trasu vyberte vozidlom. Veľké riziko je tiež skoré stmievanie sa. Pre vašu bezpečnosť je nutné využívať reflexné prvky alebo si obliecť kus oblečenia, ktoré tieto prvky obsahuje. Ak máte radi beh po lese, je lepšie si zaobstarať čelovku, aby ste mali prehľad o teréne pred sebou. Nezabudnite na to, že aj v zime musíte dodržiavať pitný režim. V zime sa fľaša v ruke drží veľmi zle, a preto si kúpte mäkkú fľašu, ktorá sa dá schovať do vrecka. Kompletnú výbavu pre bežcov do každého počasia ponúka internetový obchod inSPORTline.

Nebojte sa nízkych teplôt

Behať by ste nemali v úplne každom počasí. Ak je v miestach, kam chodíte behať silná poľadovica, veľmi fúka či husto sneží, radšej si dajte jeden deň pauzu a využite bežecký pás. V prípade, že je počasie klasicky zimné, pokojne sa vyberte behať na cyklotrasu či do prírody. Základom je, aby ste sa vhodne obliekli. Vrstvenie oblečenia vás ochráni pred chladom. Funkčné termoprádlo je nevyhnutnosťou. Oblečenie určené na behanie nesmie byť veľmi hrubé, aby vám nebránilo v pohybe. Ak je tuhá zima, radšej si oblečte viac tenších vrstiev. Nezabudnite ani na čapicu alebo kuklu. V prípade, že je vaša bežecká trasa suchá, môžete behať v teniskách, ktoré používate po zvyšok roka. V opačnom prípade vám odporúčame si dokúpiť špeciálnu bežeckú obuv, ktorá bude nepremokavá a vydrží aj náročný terén. Veľkou pomôckou sú gumové návleky na tenisky. Tieto návleky pri behu neprekážajú, ale dodajú stabilitu aj na snehu či mokrej trase.