Životný štýl

Vyšetrenie z kvapky krvi odhalí, či je potrebné na liečbu nasadiť antibiotiká

1196
0
Zdieľaj
Vyšetrenie z kvapky krvi
Vyšetrenie z kvapky krvi

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) majú Slováci nadspotrebu antibiotík. Zvrátiť tento trend pomôže CRP test známy aj ako vyšetrenie z kvapky krvi.

Vyšetrenie z kvapky krvi sa vykoná odobratím malej vzorky krvi zo špičky prsta. Bábätkám sa odber vykonáva zvyčajne z chodidla. Na vzorke krvi sa vykoná CRP test, ktorý do 3 minút ukáže, či v tele prebieha bakteriálny zápal alebo infekcia.

Kvapka krvi odhalí, či potrebujete antibiotiká

V prípade, že telo bojuje s baktériou, lekár predpíše pacientovi antibiotiká. Ak vyšetrenie z kvapky krvi ukáže opačný výsledok, znamená to, že zdravotné problémy sú spôsobené vírusovou infekciou. Na vírusové ochorenia antibiotiká nezaberajú a preto lekár stanoví inú liečbu.

Je vyšetrenie z kvapky krvi hradené zo zákona?

CRP test nepatrí medzi zákroky hradené zo zdravotného poistenia. Niektoré z poisťovní ho však zaradili medzi zákroky, ktoré preplácajú svojím poistencom nad rámec zákona. V niektorých prípadoch sa jedná iba o preplatenie CRP testu deťom, nájdete však aj poisťovňu, ktorá prepláca rýchlotest z kvapky krvi aj dospelým u ich všeobecného lekára.

Ktoré poisťovne test preplácajú? Pozrite si porovnanie zdravotných poisťovní, ktoré vám ukáže benefity VšZP, Dôvery a poisťovne Union.

Kedy je dobré absolvovať vyšetrenie z kvapky krvi?

Vyšetrenie CRP testom sa odporúča vykonať nie len na začiatku ochorenia, ale aj po ukončení liečby. Lekár tak zistí, či bola liečba úspešná, prípadne je potrebné v užívaní antibiotík pokračovať.

Vyšetrenie z kvapky krvi doma

Na trhu sú dostupné aj domáce CRP cesty s vysokou presnosťou až 95%. Test zakúpite v lekárni za približne 10 eur za kus. V prípade, že vám domáci test ukáže vysoké hodnoty C-reaktívneho proteínu, ktorý sa tvorí pri bakteriálnych infekciách, test opakujte po 12 hodinách. Pokiaľ sa výsledok nezmení, alebo sa hodnoty zvýšia, objednajte sa na vyšetrenie k lekárovi.

porovnanie zdravotných poisťovní – https://setrisova.sk/poistenie/zdravotne-poistenie