Domácnosť a Záhrada

Bielenie stromov: kedy, ako a či je to vôbec potrebné

2099
0
Zdieľaj
Bielenie stromov: kedy, ako a či je to vôbec potrebné
Bielenie stromov: kedy, ako a či je to vôbec potrebné

Nabielené stromy sa u nás stávajú symbolom povinnosti, ktorú robia všetci. A mnohí sa už ani nezamýšlajú prečo alebo považujú bielenie stromov za čisto dekoratívny akt a podľa toho sa k nemu aj správajú. Ale v skutočnosti je to v živote stromu mimoriadne dôležité.

Potrebujú stromy bieliť?

Aby sme pochopili význam bielenia, je potrebné povedať pár slov o kôre stromu. Kôra pre strom je ako koža pre človeka: chráni vnútorné orgány a ako prvá musí zvládať všetky nepriaznivé podmienky vonkajšieho prostredia. A že ich je veľa, prudké teplotné výkyvy, mrazivý vietor, slnečné lúče a silné mrazy, zuby hlodavcov , pôsobenie zvierat a aj samotní ľudia so zvykom zakladať oheň pod stromami a vyrezávať si srdiečka do kôry.

Kôra sa spáli a omrzne, hrubne, praská a odlupuje sa. Kto nikdy nevidel rozdiel medzi hladkou kôrou mladého stromčeka a hrubou, popraskanou kôrou starého stromu? A k čomu vedie poranenie kože? K chorobe, infekcie a škodcovia prenikajú do tela stromu, oslabujú ho, a vedú ho k zániku.

Preto musí byť kôra stromu chránená. Na čo všetko slúži bielenie:

  • chráni kôru stromu pred popáleninami od slnka. V zime a skoro na jar, keď strom nemá lístie, slúži ako ochrana pred slnkom;
  • chráni pred extrémnymi teplotami , čo znamená, že zabraňuje praskaniu kôry (výskytu mrazových trhlín );
  • pomáha chrániť pred hmyzími škodcami, ktorých larvy sa usádzajú v kôre.

Považovať bielenie stromov za čisto dekoratívnu vec je chyba. Dlhoročné skúsenosti záhradníkov jasne ukazujú, že je to účinné ochranné opatrenie pre kôru.

Biela farba odpudzuje slnečné lúče a bráni stromu dosiahnuť teplotu prebúdzania cez zimu. Nabielený strom sa na jar „prebudí“ o niečo neskôr, čo ho pravdepodobne zachráni pred jarnými mrazmi a začne kvitnúť až po nich.

Kedy vybieliť

Skúsení záhradníci odporúčajú bielenie stromov v záhrade dvakrát ročne:

  • jeseň sa považuje za hlavné bielenie, vykonáva sa v októbri až novembri;
  • jar – opakované, obnovujúce bielenie; koná sa koncom februára a začiatkom marca;

Ak nebolo možné vykonať jesenné bielenie, vo februári musíte všetko dohnať, hneď ako to teplota dovolí. Nečakajte až na apríl a príjemnejšie teploty, vtedy sa tento postup stane skutočne dekoratívnym. Ak jesenné bielenie prebehlo podľa plánu, jarnú obnovu je možné vykonať vo februári a v marci alebo dokonca v prvých aprílových dňoch.

Ako bieliť stromy

Aká by mala byť výška nabielenia ovocných stromov:

  • úplne celý kmeň (od koreňového krčka až po prvú kostrovú vetvu)
  • plus spodné kostrové konáre, 1/3 ich dĺžky (mnohí dokonca bielia 1/2 dĺžky konárov).

Stromy sa bielia širokou škálou zmesí: vápnom, farbou na vodnej báze a disperznou farbou. Bieliť treba v suchom počasí, aby náter dobre vyschol a uchytil sa na novom mieste.

Je potrebné vybieliť dospelé aj mladé stromy. Mnoho záhradkárov je presvedčených, že mladé stromy nemožno bieliť, pretože bielenie môže jemnú kôru spáliť. Problém má, ako vždy, dve strany. Vysoká koncentrácia vápna nepochybne poškodí mladú kôru, ale tomu sa dá vyhnúť. Znížte obsah vápna na polovicu alebo použite špeciálnu farbu pre stromy alebo akrylovú farbu. Ak byste ale vôbec nebielili, potom spálenie od slnka a omrzliny poškodia mladý strom nezmerateľne viac ako možné poškodenie vápnom.

Pozrite sa napríklad na mladé stromčeky, ktoré boli pestované v škôlke. Najčastejšie tam žijú v stiesnených podmienkach. Keď takýto strom zasadíme v našej záhrade, ocitne sa v otvorenom priestore a je tak oveľa viac zraniteľný voči vonkajším vplyvom. Preto je bielenie pre mladé stromy jednoducho nevyhnutné, najmä pri jesennej výsadbe.