Zaujímavosti

Bližší pohľad na krokodíla

8783
0
Zdieľaj

JEDEN americký turista s dychtivosťou fotografoval hrochy pri rieke Mara, keď sa na nejakých kameňoch zrazu pošmykol a padol do vody. To pritiahlo pozornosť kožovitého zvieraťa, ktoré sa v tom čase slnilo, krokodíla. Hoci sa tento plaz obyčajne živí rybami, pohľad na chutný kúsok bol preň príliš lákavý, než aby mu mohol odolať. Okamžite vkĺzol do vody a vybral sa na prieskum. Našťastie turista zbadal blížiaceho sa krokodíla a vyšiel z rieky — tak rýchlo, až sa zdalo, že kráča po vode!

Návštevníkom afrických riek, jazier a močiarov sa často stáva, že vidia krokodíly, hoci pre spomínaného vydeseného turistu bolo toto stretnutie asi príliš blízke. Keňa je domovom krokodíla nílskeho. V miestnej swahilčine je známy jednoducho ako mamba. Krokodíly sú plazy dosahujúce dĺžku 7 metrov a sú obratné na súši aj vo vode. Pomocou splošteného chvosta v tvare vesla dosahujú vo vode obrovskú rýchlosť. Plávajú rýchlosťou až 40 kilometrov za hodinu! A nie je to u nich nič zvláštne, že ostanú pod vodou aj dve alebo tri hodiny. Na súši bežia krátkym, no veľmi rýchlym „šprintom“.

Prečo ľudia pri pohľade na toto šupinaté zviera v strachu utekajú? Verš 14 vysvetľuje jednu príčinu: „Kto otvoril dvere jeho tváre? Jeho zuby koldokola naháňajú hrôzu.“ V oboch čeľustiach, v hornej a spodnej, má krokodíl najviac 24 zubov rôznych veľkostí, ktoré sa počas života neustále nahrádzajú. Je zaujímavé, že štvrtý zub dolnej čeľuste krokodíla vyčnieva von do žliabku vo vrchnej čeľusti a zreteľne ho vidieť, keď má krokodíl zatvorené čeľuste. To ho pomáha odlíšiť od jeho bratranca, aligátora. Problémom je, že keď sa ku krokodílovi pri takejto malej zubnej prehliadke dostanete príliš blízko, môžete sa veľmi rýchlo ocitnúť v situácii, že si všetky jeho zuby prehliadate zvnútra!

Z tohto dôvodu možno dáte prednosť pozrieť si krokodíla zblízka z bezpečného vyhliadkového miesta. V Keni je množstvo miest, kde je to možné. Napríklad Dedina Mamba je miesto v Mombase, kde chovajú krokodíly v zajatí.

‚Ale prečo by sa chcel vôbec niekto zaoberať chovom krokodílov?‘ pýtate sa. Predovšetkým pre ich záchranu pred vyhynutím. V divočine je 99-percentná úmrtnosť krokodílov počas prvého roku života. Zdá sa, že varany, marabu zdochlináre, a dokonca aj niektorí ľudia majú chuť na krokodílie vajíčka a na malé, nedávno vyliahnuté mláďatá. Úmrtnosť krokodílov, o ktorých sa na krokodílej farme správne starajú, klesá pod 10 percent. Za rok dosahujú mladé krokodíly dĺžku jeden a pol metra — určite sú dosť veľké na to, aby si poradili s väčšinou nebezpečenstiev. V divočine môže mladým krokodílom trvať až tri roky, kým dosiahnu rovnakú dĺžku.

Krokodílie farmy chovajú tieto krokodíly aj na komerčné účely. Na medzinárodnom trhu môžete nájsť topánky, opasky, kabelky a iné módne výrobky, ktoré sú vyrobené z jemnej kože brucha krokodílov. Z Dediny Mamba sa do krajín ako Taliansko a Francúzsko exportuje ročne na vyčiňovanie asi 2000 koží. A čo sa stane so zvyškom zvieraťa? Krokodílie mäso sa v kenskom turistickom priemysle využíva ako exotická pochúťka.

Sezónou rozmnožovania krokodílov je október až apríl. Vo voľnej prírode samička nakladie na rôzne miesta 20 až 80 vajíčok. Samičky v zajatí kladú počas tohto obdobia asi 36 vajíčok v chovných oblastiach okolo rôznych rybníkov. Potom sa vajíčka zbierajú a prenášajú do inkubátorov na vyliahnutie. Trvá to okolo troch mesiacov.

Na bezpečné pozorovanie týchto fascinujúcich zvierat ponúka vynikajúcu možnosť Dedina Mamba. Nachádza sa v 8-hektárovom kameňolome, ktorý bol prebudovaný, aby slúžil ako krokodília farma, botanická záhrada, morské akvárium a zábavný komplex. Žije tu viac ako 10 000 týchto plazov. Samozrejme, že ich neuvidíte všetky. Ale v dvoch chovných oblastiach môžete vidieť viac ako sto dospelých jedincov a na ďalších miestach sú stovky mladých krokodílov vo všetkých štádiách rastu.

Počas kŕmenia sa krokodíly skutočne predvádzajú. Niektoré dokonca vyskakujú z vody, aby dočiahli na mäso povešané ponad rybník. Môžete tu vidieť i neslávne známeho krokodíla nazývaného Big Daddy (Veľký Otec), ktorý naháňal strach ľuďom v oblasti rieky Tana. Predtým než ho chytili a dopravili na farmu, usmrtil najmenej päť ľudí. Blízky pohľad na krokodíla vás môže fascinovať, ale možno aj naľakať.