Zdravie a Krása

Celulitída a strie – najväčší postrach našej postavy

1842
0
Zdieľaj

Krásnu postavu chceme mať v každom veku. Avšak čas sa nám na ňu podpíše mnohými nedokonalosťami. Obvykle v dospievaní sa nám na tele objaví celulitída a pretrváva potom v dospelosti. Strie nám najčastejšie síce spôsobí tehotenstvo, ale objaviť sa môžu aj pokiaľ výrazne zhodíme kilá, alebo naopak, ak naberieme extrémne rýchlo svalovú hmotu. A tak ani bezdetné nemusíme byť bez nevzhľadných strií.

Čo je celulitída?

Pri celulitíde dochádza k zväčšeniu podkožných tukových buniek, ktoré sú vytlačované smerom k vrchnej vrstve pokožky. Ženy trpia celulitídou viac z dvoch dôvodov. Jedným je iný spôsob ukladania tukov než majú muži, druhým potom tenšia pokožka, ktorá celulitídu viac zdôrazní. Najčastejšie sa vyskytuje na stehnách, zadočku, ale aj na bruchu.

To, že trpíme celulitídou, neznamená, že sme obézne. Samozrejme anorektické ženy úplne bez tuku celulitídu nemajú, ale majú iný, vážnejší problém. Aj žena s normálnou hmotnosťou trpieva celulitídou. Obezita potom jej rozvoj výrazne podporuje. Podobne ako užívanie hormónu estrogénu (napríklad v antikoncepcii), fajčenie, nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie, alebo statické státie. Na vzniku celulitídy a jej štádiu sa podieľa aj vek či genetické dispozície súvisiace s formou ukladania tuku.

Celulitídu zlepší celková zmena životného štýlu

Denne zaraďte aspoň 30 minút svižného pohybu. Veľmi odporúčanou je chôdza. Ideálne 4 km denne svižnej chôdze. Dôležitý je správny pitný režim, zvýšenie podielu vlákniny v strave, hodí sa saunovanie a vhodné masáže. Doma pomôže vhodný krém proti celulitíde, ktorý prekrvuje, zlepšuje látkovú výmenu a tiež zjemňuje a vyhladzuje pokožku. Nájdite si tiež vhodné cviky na celulitídu a denne im venujte 15 minút svojho času.

Čo sú strie?

Vo chvíli, keď je naša pokožka vystavená rýchlemu zmenu objemu, nemusí sa tejto zmene vedieť prispôsobiť a vnútorné elastické vlákna prasknú. Obvykle nás to nijak nebolí, ale vzniknú strie, ktoré na našej pokožke vykreslia nevzhľadné optické jazvičky. Najčastejšie sa s nimi stretneme v tehotenstve, keď nám prudko rastie bruško. Neskôr po pôrode, kedy sa nám naleje poprsie. Podobe však môžu strie vzniknúť, ak rýchlo zhodíme váhu (po pôrode či pri chudnutí, alebo naopak, keď hmotnosť rýchlo naberieme). Čo môže byť aj prípad extrémne rýchleho rastu svalov. To býva však problém skôr u mužov.

Na strie fungujú krémy a oleje

Krém na strie dokáže pomôcť ako prevencia, aj pri zmierňovaní už existujúcich problémov. Preventívne krémy zvlhčujú, premasťujú a dodávajú pokožke vitamíny a minerály. V tehotenstve sa ich odporúča používať od 3. až 4. mesiaca tehotenstva. Pokiaľ sa vám strie predsa len urobia, stále nie je všetko stratené. Existujú také kozmetické prostriedky, ktoré dokážu jazvičky a pokožku navzájom opticky zjednocovať, hydratujú i zjemňujú pokožku. Jedným z kvalitných prostriedkov je olej na strie Bi-Oil. Tento ošetrujúci olej sa aplikuje na boky, stehná, zadoček aj bruško. Pomôcť dokáže nielen v prípade, keď nás trápia strie, ale aj keď bojujeme s celulitídou.