Móda a Nakupovanie

Čo nesmie chýbať na Vianoce v každej domácnosti

2870
0
Zdieľaj

Vianoce sú plné zázrakov, významu a tradície. Po stáročia ľudia z celého sveta oslavovali Vianoce rôznymi spôsobmi. Nie je neobvyklé, že tieto zvyky pochádzajú z pohanských rituálov, ktoré boli neskôr nahradené kresťanskými sviatkami, čo im dáva úplne nový význam. Čo sa nám však najčastejšie spája s vianočnými sviatkami? Bez čoho si Vianoce nevieme predstaviť?

Vianočný stromček a slávnostná výzdoba domácnosti

Zdobenie domácnosti je rodinnou tradíciou. Deti sa nevedia dočkať zdobenia stromčeka, zatiaľ čo otec kladie na dom vianočné svetielka, ktoré prispieva k potešeniu všetkých navôkol – priateľov, susedov, známych, či okoloidúcich. K vianočnej výzdobe tiež neodmysliteľne patrí stromček, ktorý je silno spojený s oslavou Vianoc. Zdobenie vianočného stromčeka je sviatočná tradícia, ktorá je sama o sebe vianočným darčekom. Je dôležitou udalosťou v rodinách po celom svete, ktorá sa zapíše do pamäti každého dieťaťa, pretože túto skúsenosť zdieľa s nasledujúcimi generáciami.

Vianočná večera

Vianočné sviatky nám tiež slúžia na zamyslenie sa, na oddych a na ocenenie tých, ktorí sú nám najbližší. Ľudia prejavujú svoje uznanie rôznymi spôsobmi, posielaním vianočných pozdravov, rozdávaním darčekov, ale v prvom rade trávením času s rodinou a priateľmi pri stole s chutnými sviatočnými jedlami. Samostatnou kapitolou vianočných sviatkov je nepochybne i gastronómia. Vianočná večera sa medzi kultúrami ako aj medzi jednotlivými rodinami líši. Na Slovensku má spravidla veľa chodov vrátane rybieho jedla, zemiakového šalátu (s majonézou, nakladanou zeleninou a mrkvou) a kapustovej polievky – kapustnica, s klobásou, mäsom, sušenými hubami a smotanou. Každá rodina má svoj vlastný tajný recept a niektoré môžu obsahovať neobvyklé prísady. Na stole rodiny akejkoľvek národnosti nesmú tiež chýbať vianočné cukrovinky a rôzne dezerty.

Vzájomné obdarovávanie sa darčekmi

Najpríjemnejšou tradíciou Vianoc je vzájomné sa obdarovávanie darmi. Neexistuje predsa nič krajšie, ako vidieť rozžiarené oči tých najmenších, ktorí pod lesklým papierom objavia vytúžený darček. Vianočnými darčekmi sa ľudia obdarúvajú oddávna, no neoddeliteľnou súčasťou Vianoc sa darčeky stali až v polovici 19. storočia. Avšak to, čo je na daroch najkrajšie, tkvie v ich schopnosti prinášať radosť obom stranám – tomu, kto darček dal, aj tomu, kto ho dostal. Posolstvom Vianoc je prinášať radosť a najväčšiu radosť, ktorú môžete cez Vianoce zažiť je, keď vidíte, že niekomu sa váš darček páči a že je šťastný. Samozrejme najväčšiu radosť prežívajú deti, a preto určite myslite na najkrajšie darčeky pre deti.

Najcennejší je čas s rodinou a blízkymi

Vianoce sú časom stretnutí s ľuďmi, ktorých máme radi. Často to znamená cestovať do vášho rodného mesta za rodičmi, súrodencami, bratrancami, starými priateľmi atď. Pre niektoré domácnosti je to jediné obdobie v roku, kedy je celá rodina spolu. Tieto sviatočné chvíle sú zvyčajne časom dlhých rozhovorov pri šálke čaju alebo vianočného punču, časom stráveným sledovaním vianočných filmov, časom kedy robíme spoločné aktivity, smejeme sa spolu a prežívame spoločnú radosť, či už z pripravených darčekov, napečených cukroviniek, alebo len z prostého bytia.

Vianoce sa konajú rok čo rok podľa rovnakej schémy. Každý rok zdobíme vianočný stromček, vešiame vianočné svetielka na svoje príbytky, pečieme dobroty a pripravujeme bohato prestretý stôl. Deti netrpezlivo očakávajú vytúžené dary. To všetko je každoročný „rituál“ , bez ktorého si vianočné sviatky nevieme predstaviť, a ktorý má pre nás mimoriadnu hodnotu.