Cestovanie a Destinácie

Francúzska riviéra

4616
0
Zdieľaj

Azúrové pobrežie. Zdanlivo nekonečne dlhé, slnkom zaliate pláže, kúzelné mestá, luxusné jachty, rýchle autá zvučných značiek, s množstvom promenádujúcich sa filmových celebrít; áno, toto všetko ponúka francúzska riviéra. Nájdete tu veľké množstvo múzeí, galérií, takže ak ste milovník umenia, isto si tu prídete na svoje. My sme na našej ceste navštívili Cannes, Nice a St. Tropez a ťažko by som sa rozhodovala, ktoré z nich malo jedinečnejšiu atmosféru, každé z týchto miest je unikátne svojím vlastným spôsobom.

Lesk a sláva Cannes

Pokiaľ by som si mala predstaviť mesto s určitou dávkou noblesy a elegancie, bolo by to dozaista  mesto Cannes. Každý rok sa tu koná slávny medzinárodný filmový festival, ktorého začiatok sa datuje už k roku 1946 a je predovšetkým zameraný na popularizáciu a spropagovanie európskych filmov. Mne osobne učarovala promenáda La Croisette, ktorú z jednej strany obklopujú luxusné hotely a z druhej strany more. Kedysi rybársky prístav, dnes tu nájdete kotviť jachty okázalejšie ako v samotnom St. Tropez. Spomedzi celého Francúzska, resp. až na výnimku Paríža, je to mesto, kde nájdete najviac exkluzívnych obchodov s luxusným tovarom. Keď budete na prechádzke v centre mesta, určite zamierte smerom k budove Les Murs Peints, jej dokonalé nástenné maľby zachytávajú rôzne filmové scény a hviezdy filmového plátna ako bol napríklad Charlie Chaplin. V Cannes sa nachádza aj chodník slávy, kde nájdete odtlačky rúk filmových hviezd a môžete tak porovnať veľkosť vašej dlane so svojimi obľúbenými filmovými hrdinami.

Šarmantné Nice

Kedysi dávno bolo mesto Nice označované za najkrajšie mesto Francúzska. Jeho 6 km dlhá pobrežná promenáda Promenade des Anglais ulahodí oku nejednému turistovi, celú ju totiž obkolesujú palmy a od mora tu pofukuje príjemný morský vánok, ktorý sa miesi s vôňou pomarančovníka. Približne v strede promenády narazíte na pomerne vychýrený hotel Negresco, o ktorého kúpu vraj prejavil záujem aj Bill Gates. Keby sme sa pozreli naspäť do minulosti, našli by sme tu posedávať takých umelcov ako Beatles alebo Picasso. Pokiaľ zamierite na potulky starým mestom, narazíte na známe námestie Massena s početnými fontánkami, sochami a zeleňou navôkol, toto príjemné miesto až nabáda k oddychu a ničnerobeniu. Ak sa aspoň trošku vyznáte v móde viete, že tu nájdete aj známy obchodný dom – Galériu Lafayette. Posledná zastávka v tomto elegantnom meste by mohla viesť na jeden z vrcholov Mont Boron alebo Mont Alban, kde budete mať Nice rozprestreté ako na dlani aj so všetkou jeho unikátnou architektúrou a bujnou vegetáciou.

Luxusné Saint Tropez

Kto by nepoznal film o najznámejšom strážcovi zákona v hlavnej roli s charizmatickým, zato však trošku popleteným Louis De Funes? Tak presne pred policajnou stanicou, kde sa natáčalo niekoľko úspešných filmov z policajného prostredia sme započali prehliadku mesta. Treba však objektívne zhodnotiť, že budova nie je ničím zaujímavá a je vidieť, že mesto samotné sa o ňu moc nestará, a tak pôsobí trošku ošarpaným dojmom. V tomto prípade však netreba dať hneď na prvý dojem, v tomto očarujúcom meste je toho veľa k videniu. Napríklad taká Citadelle de Saint Tropez ponúka úžasné pohľady na celé mesto a prístav, a keď tu už budete, nevynechajte ani návštevu múzea, všetky popisy sú písané vo viacerých jazykoch a dozviete sa tak zaujímavé fakty o histórii mesta.

Nezabudnite si vyhradiť dostatok času na prechádzku po móle prístavu, kde sa to len hemží luxusnými kotviacimi jachtami a prístav je považovaný za jeden z najkrajších v celom Francúzsku. Ak sa rozhodnete navštíviť St. Tropez v septembri, určite si nenechajte ujsť preteky jácht nazývané regata. A na záver sa môžete ísť zrelaxovať na neďalekú pláž Plage de Pampelonne, kde sa točilo pár scén z už spomínaného filmu Žandár zo Saint Tropez.