Dobrá rada

Impregnácia textilu a kože môže byť účinnejšia. Používajte nanotechnológie

3919
0
Zdieľaj
Impregnácia textilu a kože môže byť účinnejšia. Používajte nanotechnológie

Technológie menia svet a nanotechnológie to robia radikálne. Nejde o žiadne vízie do vedecko-fantastickej literatúry. Nanotechnológie využívané napríklad v oblasti ochrany povrchov sa uplatňujú v reálnom živote dnes a denne. Začať s tým môžete i vy. Stačí si napríklad ako impregnáciu zvoliť tú modernú, postavenú na využívaní nanotechnológií.

Nano impregnácia textilu a kože je jednou z oblastí, kde je možné začať nanotechnológie využívať okamžite. Túto impregnáciu vyvinul Nanoconcept, spoločnosť, ktorá sa zameriava na oblasť chemických nanotechnológií a vyvíja produkty určené pre ochranu povrchov. Jedným z nich je aj účinná nanoimpregnácia textilu.

Čo vlastne sú nanotechnológie?

Zatiaľ čo až doposiaľ sa vlastnosti materiálov menili vždy na úrovní molekúl, nanotechnológia ich mení inak – na úrovni atómov. Vďaka tomu vznikajú látky s úplne novými vlastnosťami. A ako prísť na to, čo vlastne chceme? Často sa stačí rozhliadnuť okolo seba a inšpirovať sa priamo v prírode. Pre nanotechnológie na ochranu povrchov je kľúčovou inšpiráciou tzv. efekt lotosového kvetu. Na ňom je možné účinok nano ochrany povrchov vysvetliť aj laikom.

O čom efekt lotosového kvetu je? Pozrite sa na túto nádhernú vodnú rastlinu. Vyrastá z bahna a často rastie v bahnitej vode. Napriek tomu je kvet vždy nádherne čistý, rovnako ako jeho listy. Môže za to povrch kvetu a listov. Ten má takú štruktúru, že sa blato, špina, ale ani voda na ňom neudržia a takmer okamžite po povrchu skĺznu. S podobným efektom sa stretávame napríklad na krovkách chrobáčikov. Túto úžasnú vlastnosť dokázali vedci preniesť vďaka nanotechnológiám aj do nášho života. Efekt lotosového kvetu tak dnes dokáže chrániť drevo, kameň, betón, textil, kožu aj ďalšie materiály. Stačí vždy aplikovať správnu impregnáciu.

Impregnácia textilu pomocou nanotechnológií

Jar je presne to ročné obdobie, kedy impregnáciu oceňujeme najviac. Topánky sa nám premočia rannou rosou, aj mokrou trávou po daždi. Často zmokneme pri aprílových dažďových prehánkach. Trpí tým aj náš záhradný textil, ktorý sme vytiahli von, aby sme si užili jarné slniečko.

Na impregnáciu sme si už zvykli, ale tá konvenčná nefunguje najlepšie. Jej najväčším problémom je, že málo vydrží. Všimneme si to na obuvi, ale tiež na textile. Často je ju nutné opakovane aplikovať už po jednom praní. Nanoimpregnácia textilu od NanoConcept je iná. Na textile vydrží mnoho pracích cyklov, dá sa tiež aplikovať pre dlhodobú ochranu obuvi, vrátane kožených. Znižuje sa tiež nutnosť prania či zložitého čistenie. Uplatňuje sa tu totiž samočistiaci efekt lotosového kvetu a špina sama odpadne, alebo nám stačí jednoduchá údržba handričkou namočenou v teplej vode, či niekedy dokonca suchou.

Nanoimpregnácia na čalúnený nábytok

Nanoimpregnácia textilu a kože od NanoConcept predlžuje taktiež životnosť nášho čalúneného nábytku. Sedačky, kreslá, ale aj rôzne sedáky dokáže chrániť pred zašpinením. Vyliate červené víno, ale aj iné tekutiny, čokoláda či paradajková šťava – to všetko dokáže mať pre naše čalúnenie fatálne následky. Nanoimpregnácia čalúnenia funguje ako prevencia pred týmito škodami. Naša sedačka sa nezašpiní, jednoducho sa udržuje, pritom inak na nej nejde aplikáciu nanoimpregnácie nijak poznať. Impregnácia je samozrejme veľmi jednoduchá, stačí ju nastriekať na textil či na kožu.

Nanoimpregnácia textilu nahradí aj drahé membránové materiály

Funkčná outdoorová móda je postavená na membránových materiáloch. Tie sú však drahé, stali sa doslova synonymom pre niekoľkonásobné navýšenie ceny tohoto oblečenia. Taktiež je ich účinnosť, napríklad u Gore-Texu, podporovaná fluorovanými polymermi, ktoré sú škodlivé z ekologického aj zdravotného hľadiska. Nano impregnácia textilu ich vie ekologicky nahradiť, a to pri zachovaní nepremokavosti a súčasne priepustnosti vodných pár z opačnej strany materiálu.