Cestovanie a Destinácie

Londýn a doprava

4479
0
Zdieľaj

Najväčšia položka výdavkov v Londýne je práve verejná doprava. Denne viete minúť len na metro niečo okolo 10 libier ak si nedáte pozor. Autobusy sú lacnejšie, ale ušetrené peniaze zožerú váš čas. Oyster karty alebo travel passy vám pomáhajú peniaze šetriť no, keď už tu raz žijete musíte sa zmieriť s tým, že doprava bude vo vašich výdavkoch položkou na zaplakanie. 

Z letiska do mesta

Cesta z letiska vás vo veľa prípadoch vie stáť aj viac ako samotná letenka ak si nekúpite lístok dopredu. Za lístok, ktorý som si ja kúpila dva týždne dopredu online si raz pri autobuse vypýtal vodič od jedného cestujúceho 20 libier. Môj ma stál 5.

Pýtate sa na cestu?

Skôr či neskôr sa ocitnete v okamihu kedy nebudete vedieť kde ste. Opýtať sa na cestu vám však nezaručí, že sa tam kam idete aj vážne dostanete. Ľudia sa väčšinou hanbia priznať, že nevedia a teda sa vám neraz stane, že vás pošlú niekam úplne inam. Google maps je váš kamoš, len si kúpte externú nabíjačku. 

Metro a eskalátory

Nestojte pred vchodom s mobilom v ruke, niekoho naseriete a dostanete lakťom. Pri prechode turniketmi majte pripravenú cestovnú kartu alebo lístok, ak si ho začnete hľadať, keď na vás príde rad privoláte si niekoľko nevraživých pohľadov. Na eskalátore sa stojí vpravo, kráča vľavo. Nenarúšajte pravidlá vesmíru, ste pod zemou, správajte sa tak, aby ste sa aj znova v plnom zdraví dostali na povrch.

Schody

Niektoré stanice majú medzi eskalátormi klasické-obyčajné-nudné schody. Zdá sa vám byť fronta na eskalátor pridlhá a v duchu si hovoríte však to nie je tak veľa schodov, či? Áno je to veľa schodov, videla som už ľudí v dobrej kondičke chytať sa za bok s jazykom cez plece.  Nehrajte sa na hrdinu. Nikto vás nebude odsudzovať keď použijete eskalátor, ale keď skolabujete uprostred schodiska, sledovať vás budú všetci.

„Mind the gap“

Fráza, ktorá vás upozorňuje na to, že si máte dávať pozor vám príde smiešna ak ste sa nedostali na odľahlejšie zastávky. Väčšina staníc má medzi vlakom a nástupišťom malú medzierku, no niekedy to vie byť fuga veľká aj 20 cm takže vážne pri nastupovaní a vystupovaní dávajte pozor.

Nástupište

Je normálne keď popri vás prebehne myš. Je normálne stretnúť holuba. Je normálne vidieť potkana. Áno vážne tam stojí muž prezlečený za klauna čo hrá na ústnej harmonike. Skontrolujte si či stojíte na správnej strane. Vážne, skontrolujte či stojíte na správnej strane! Ďalšie metro ide o tri minúty, ak si nie ste istí, radšej počkajte.

Autobusy

Áno, je to v pohode strepať sa na schodoch v double deckeri, nie ste prvý. To, že zastávka nie je na znamenie neznamená, že nemusíte zazvoniť, aby vám vodič zastal. Nie, lístok sa nedá kúpiť u vodiča. A to že ste na zastávke prvý neznamená, že nemusíte stáť vo fronte.

Taxík vs uber

Všetci sa chceme zviesť v čiernom taxíku, však lebo sme videli Sherlocka. Čo sme však nevideli bola cena na taxametri. Nevymýšľajte, nainštalujte si do telefónu Uber, svet bude ľahší a vaša peňaženka plnšia.

Chodiť a chodiť

Veľa staníc metra je veľmi blízko a niekedy prejsť ich peso trvá kratšie ako cesta metrom. Práve na Piccadilly Line vzdialenosť medzi zastávkami Leicester Square a Covent Garden trvá rekordných 20 sekúnd no stojí vás až £4.90! Pritom peši by ste vzdialenosť medzi zastávkami prešli tak za 5 minút. Aj keď sa to nezdá, v centre je všetko veľmi blízko.  Prejdite sa, nájdete a uvidíte miesta, čo stoja fakt za to!

 

čítaj ďalej  Londýn ako ho ne-poznáte + Prečo milovať Londýn? + 10 vecí ktoré musíte vyskúšať pri najbližšej návšteve Londýna