Zaujímavosti

Mlieko do kávy – áno či nie?

892
0
Zdieľaj
Mlieko do kávy – áno či nie?

Okolo mlieka v káve panuje mnoho poloprávd a práv. Objavujú sa dokonca fámy, že mlieko v káve môže spôsobiť rakovinu. Je to pravda, alebo nie?

Ťažko povedať, kde sa „nenávisť“ voči mlieku v káve objavila. Pravdou je, že sú kávičkári, pre ktorých je mlieko v káve jej znesvätením. A potom je tu druhá skupina milovníkov kávy, ktorí si zas kávu bez mlieka, či jeho napenenej alternatívy na cappuccinu či latte, nevedia predstaviť. Ku ktorej skupine patríte vy?

Nebudem vám tu teraz prezentovať rôzne fake news na téma mlieko v káve. Je ich naozaj veľa. Pravdou je, že na ne zareagovala firma Nestlé a podrobila ich vo Švajčiarsku rozsiahlemu výskumu. A ten rozhodne pre vzťah mlieka a kávy nedopadol špatne.

S laktózovou intoleranciou samozrejme radšej čiernu

Mlieko aj káva sú zdraviu prospešné nápoje a ich pôsobenia spoločne zmiešaným v jednom nápoji sa nemusíme vôbec obávať. Samozrejme, ak trpíte laktózovou intoleranciou, je to vec iná. Na tú ste ale prišli určite skôr, než ste si dali svoju prvú kávičku s mliečkom.

Antioxidanty v káve vs. mlieko

Káva do kávovaru a varíme… Nápoj plný antioxidantov je na svete. Neznižuje ale mlieko vstrebávanie týchto telu prospešných polyfenolov? V rámci zmieneného výskumu sa zisťoval aj tento fakt a mlieko rozhodne neznižuje ich pôsobenie na náš organizmus.

Káva ako životabudič vs. mlieko

O káve s mliekom sa tiež hovorí, že je menej účinná ako životabudič. Áno, kávu si dávame často ako zdroj energie a pravdou je, že jej účinok s mliekom je iný, nie nižší, ale nabitie nášho tela energiou má inú časovú krivku. Zatiaľ čo čistá káva nás nabije veľmi rýchlo a účinok potom tiež rýchlo pominie, káva s mliekom vykazuje pomalší nábeh energie, ale dlhšiu výdrž. Takže nie je to s mliekom vlastne ešte lepšie?

Nie každému robí káva dobre na žalúdok

Je jedno, či je to chutná káva z pražiarne, alebo tá rozpustná. Mnohí na kávu reagujú pálením záhy. Káva má nízke PH a to naozaj dokáže vyvolať dráždenie žalúdku a návrat žalúdočných štiav do pažeráku. Tento problém sa vyskytuje hlavne pokiaľ pijeme kávu nalačno. Preto sa odporúča zmierniť jej pôsobenie mliekom.

Kávu s mliekom, alebo bez?

Tá najlepšia káva je asi pre každého iná. Než sa dohadovať, či z mliekom alebo bez, či s cukrom alebo horká, vyberte si dobrú pražiareň kávy a uvarte si kávu vždy z čerstvo pomletej kávy. Pretože tá najlepšia káva sa pozná aj podľa toho, z akej je pražiarne.