Zdravie a Krása

Môžu za to hormóny

1458
0
Zdieľaj

Každá z nás to dobre pozná. V jednej chvíli sme tie najšťastnejšie bytosti na svete, no už o chvíľu nenávidíme seba aj všetkých, ktorí nám skrížia cestu a dokáže nás rozplakať aj reklama v televízii. Za toto všetko môže náš hormonálny systém. Ženy s tým bojujú už od svojej prvej menštruácie a muži sa musia len ticho prispôsobiť, ak chcú prežiť v zdraví. Hoci si tieto neustále zmeny nálad dobre uvedomuje každá z nás, nedá sa pred nimi utiecť. Jednoducho ich musíme prijať a rešpektovať.

Niektorým pomáha šport, iným sladkosti, či meditácia. Každopádne je ale dôležité si uvedomiť, že v tejto fáze nášho cyklu nie je vhodné uskutočňovať dôležité životné rozhodnutia. Počas takzvaného PMS nás rozhodí každá maličkosť, no treba sa naučiť správne reagovať, narátať do desať alebo sa skrátka len zdekovať a vyvetrať hlavu niekde, kde budete sama. Inej možno pomáha pohár vína, či horúci kúpeľ.  Čo sa ale v skutočnosti deje s našim telom počas týchto 4 cyklov?

  1. Dynamická fáza

V tejto fáze sme v období medzi 6. a 11. dňom cyklu. Vo vaječníkoch sa vyvíja nové vajíčko. Zrod nového života. Ak by sme túto fázu prirovnali k ročnému obdobiu, bola by to jar. Ak by sme to prirovnali k časti dňa, bolo by to ráno, kedy máme najviac energie. Preto sa táto fáza nazýva aj dynamickou. Máme chuť púšťať sa do nových vecí a výziev. Sme produktívne a všetko nás zaujíma. Máme chuť urobiť alebo vyskúšať v živote niečo nové. Prevláda mužská energia: racionalita, logika, rýchlosť a dravosť. Dokážeme sa sústrediť na maximálny výkon.

  1. Citová fáza

Vajíčko práve dozrieva a uvoľňuje sa z vaječníkov. Presne taká ste aj vy. Máte chuť na lásku a vzťahy. Chcete sa socializovať. Zameriavate sa na rodinu. Vysielate silnú ženskú energiu, ktorá priťahuje mužov. Máte dobrú náladu. V práci aj doma ste aktívna. V porovnaní s ročným obdobím ide o leto a z hľadiska časti dňa je to poludnie. Slnko je najbližšie k zemi a vysiela najviac slnečných lúčov. Tých hrejivých.

  1. Citlivá fáza

Práve túto fázu máte najmenej rady vy aj naše okolie. Všetko si príliš pripúšťate a ste vzťahovačné. Dokonca aj komplimenty beriete podozrievavo. Správny partner vie, že práve teraz má byť na ústupe on, inak si koleduje o poriadnu hádku. Ide o predmenštruačné obdobie. Za precitlivelosť a podráždenosť je zodpovedný estrogén a za depresiu, bolesť a únavu progesterón. Vaša nálada sa mení podľa toho, ktorý z nich má nad vami momentálnu prevahu. Pričom počas dňa sa to môže zmeniť aj niekoľkokrát. Táto fáza je ako jeseň. Všetko začína byť pochmúrne a daždivé.

  1. Asociálna fáza

Túto fázu sme nazvali asociálnou, pretože každá žena vtedy túži byť sama so sebou. Najlepšie niekde pod dekou alebo zahrabaná ďaleko od ľudí. Ste viac unavená ako inokedy. Práve teraz je čas venovať sa sebe, spomaliť a odpočívať. Všímate si svoje telo a jeho prejavy. V porovnaní s ročným obdobím ide o zimu a čo sa týka častí dňa, je to noc. Čas tmy a spánku.