Životný štýl

Murovaný verzus drevený dom. Ktorý si vybrať?

900
0
Zdieľaj
Murovaný verzus drevený dom. Ktorý si vybrať?

Ste za murovanú klasiku, voľbu väčšiny Slovákov? Alebo túžite po dome z prírodných materiálov? Každý z domov má svoje plusy, aj mínusy. A pri výbere rozhodujú najmä nasledujúce faktory.

Dôležitá je cena

Myslíte, že drevodom postavíte omnoho lacnejšie ako murovaný dom? Ceny drevodomov z masívu sa rovnajú, prípadne prevyšujú ceny murovaných domov. Výraznejší rozdiel v cene môže byť badateľný vtedy, ak sa rozhodnete pre montovaný drevodom z iných drevených materiálov (napr. drevotrieska). Tieto domy môžu byť oproti murovaným lacnejšie, no na úkor kvality.

Chcete stavať čo najrýchlejšie?

Ak porovnáme rýchlosť výstavby murovaného domu a drevodomu, rozdiely nie sú veľké. Dnes veľmi obľúbený murovaný bungalov sa dá postaviť pomerne rýchlo. Oba typy si, samozrejme, vyžadujú základné práce – základová doska a inžinierske siete, ako aj dokončovacie práce – vykurovanie, sanita a pod. Je pravda, že v montovanom dome môžete bývať prakticky tri mesiace po začatí prác. Pri drevostavbách z masívu je však doba výstavby porovnateľná s murovaným domom.

Životnosť domu

Dá sa povedať, že ak sa použije kvalitný materiál a dom stavajú profesionáli so skúsenosťami, všetky typy domov sú viacgeneračné. Niet však pochýb, že životnosť murovaného domu je najdlhšia. Pravdaže, okrem kvalitného materiálu a profesionálnych prác je dôležitý aj dobrý projekt domu. Rôzne projekty murovaných domov si môžete vybrať na aphaus.sk.

Pri výbere teda záleží na vašich preferenciách. Ak túžite po istote a klasike, je pre vás vhodnou voľbou murovaný dom. V prípade, že milujete prírodné materiály, no potrpíte si na kvalitu, voľte drevodom z masívu. Rýchlosť výstavby a nižšiu cenu zas oceníte pri montovaných domoch.