Dobrá rada

Na čo si dať pozor pri kúpe bytu

190
0
Zdieľaj
Na čo si dať pozor pri kúpe bytu
Na čo si dať pozor pri kúpe bytu

Záujem o byty má v našej krajine stúpajúci trend. Každý chce bývať vo vlastnom. Naproti tomu je výstavba nových bytov stále pomalá a nestíha pokryť záujem. Neraz sa tak stáva, že na jeden byt je viac záujemcov.

Kúpa bytu je investícia, ktorá ovplyvní váš život minimálne na 10 rokov, niekedy aj na celý život. Pri takto veľkej investícii nechce veľké kompromisy robiť nikto. Pokiaľ nechcete o pár rokov hľadať iné bývanie pri kúpe bytu berte do úvahy viacero faktorov.

Finančné možnosti

Je dobré vedieť aké sú vaše finančné možnosti. Keďže väčšinou si nehnuteľnosti kupujeme na hypotéku je dobré informovať sa v banke aký úver sú ochotní vám poskytnúť. Budete tak vedieť s akou sumou môžete počítať. V inzerátoch nájdete množstvo bytov na predaj aj s cenami. Ponuka na predaj bytov v Bratislave je dosť široká.

Pokiaľ ale hľadáte niečo lacnejšie svoje hľadanie zamerajte na okrajové časti mesta. Ak máte rodinu musíte do úvahy zobrať aj rozlohu bytu, počet miestností, občiansku vybavenosť lokality, infraštruktúru, atď.

Stav bytu, bytovky a okolie

Ak ste už byt, ktorý by vám veľkosťou a aj lokalitou vyhovoval je dobré prezrieť si stav celej bytovky a aj jej okolie na vlastné oči. Zistíte tak nie len či je objekt zateplený a má nové okná ale aj ako sa správca stará o spoločné priestory. Zároveň si môžete prezrieť ako vypadá okolie a zistiť pešiu vzdialenosť z bytu napríklad na zastávku MHD, ako ďaleko je škola či škôlka. Môžete si tiež na vlastné oči overiť ako to je na konkrétnom mieste s parkovaním.

V súčasnosti developeri k novostavbám ponúkajú aj parkovacie miesto. Ku každému novému bytu je tak možné zakúpiť si hneď aj parkovacie miesto. Ak nájdete napríklad inzerát „2 izbový byt na predaj v Jégeho aleji“, čo je nový projekt v BA, môžete si zároveň s bytom zakúpiť aj jedno parkovacie miesto.

Rekonštrukcia

Nové byty sú drahšie, preto sa väčšina ľudí rozhodne investovať do staršieho. Starší byt si ale vyžaduje rekonštrukcia, ktorá môže celkovú sumu bytu navýšiť. Ak byt už rekonštrukciou prešiel mali by ste sa oboznámiť s projektovou dokumentáciou. Zistíte tak, či rekonštrukcia prebehla v súlade s dokumentáciou a vydanými povoleniami.