Dobrá rada

Najobľúbenejšie domáce zvieratá

2683
0
Zdieľaj

V tomto rebríčku sme zhromaždili 5 najobľúbenejších domácich miláčikov, ktoré je možné chovať v mestskom byte či v dome. Pochopiteľne nie je tento rebríček uplatniteľný na všetkých ľudí, keďže niektorí obľubujú radšej exotické a netradičné domáce zvieratá.

Pozrime sa na pozitíva aj negatíva a starostlivosť o každého z týchto zvierat a možno tak pomôžeme vo výbere nového zvieratka aj pre vás.

Mačka

Tieto zvieratá nepotrebujú pravidelné prechádzky, na rozdiel od ich hlavných konkurentov v obľúbenosti – psov. Nevyžadujú veľa miesta a nevydávajú veľa hluku. Nemusíte sa báť, že budete dráždiť susedov zavýjaním svojho zvieratka, ak ho necháte na celý deň osamote. Sú nenáročné na jedlo a nájdete desiatky druhov krmív pre mačky nielen v obchode s domácimi zvieratami, ale aj v akomkoľvek veľkom supermarkete. Mačky navyše nepotrebujú osobitnú starostlivosť.

Čo je na druhej strane stupnice? Ostré pazúry! Ak nechcete, aby domáci tiger nechtiac zanechal na vás alebo vašich deťoch bojové rany, budete si musieť dávať dobrý pozor. Mačka pravidelne stráca množstvo chlpov a tak ju treba pravidelne kúpať a chlpy vykefovať.

Liečba parazitov by sa mala robiť dvakrát ročne, aj keď vaša mačka nechodí von. A nezabudnite na sterilizáciu a očkovanie! Ale všetky ťažkosti miznú na pozadí toho, akú lásku a mier vám táto vrčiaca nadýchaná guľa šťastia môže dať. Mačky sú právom najobľúbenejšími domácimi miláčikmi na celom svete!

Pes

Pes je najlepším priateľom človeka, ktorý svojmu majiteľovi poskytne až do konca svojich dní neobmedzenú úctu a oddanosť. Ale je potrebné pripomenúť, že držať takýchto priateľov v byte je spojené s mnohými ťažkosťami. Budete sa musieť preukázať ako tréner, keďže len samotná vaša láska nebude stačiť. Je potrebné správne pracovať na formovaní správneho správania domáceho maznáčika, ak nechcete čeliť agresii, poškodenému nábytku alebo sťažnostiam susedov na srdcervúce vytie.

Pes potrebuje pravidelné prechádzky. Musíte si zvyknúť na to, že lenivosť, nedostatok času, zlá nálada alebo pocit nie sú ospravedlnením. Psy potrebujú predovšetkým lásku a náklonnosť z vašej strany, na čo musíte pamätať pri rozhodovaní o kúpe šteniatka. Zatiaľ čo mačka pokojne reaguje na vašu zaneprázdnenosť a nerobí z toho tragédiu, pes vyžaduje vašu účasť a pozornosť.

Ak sa stanete nielen dobrým vychovávateľom a zodpovedným majiteľom, ale aj vynikajúcim priateľom pre svojho psa, verte, že vaše úsilie bude veľmi ocenené.

Akvarijné rybičky

Možno ideálne domáce zvieratá, keďže nevydávajú zvuk, nerobia neporiadok v miestnosti, nebudú od vás vyžadovať nič okrem pravidelného kŕmenia a stanú sa tou najskutočnejšou ozdobou vášho života.

Psychológovia tvrdia, že sledovanie rybičiek v akváriu má priaznivý vplyv na psychiku, zlepšuje náladu, zmierňuje príznaky depresie a úzkosti a pomáha malým deťom rozvíjať pozornosť a koncentráciu.

Aj tu však nie je všetko také jednoduché. V prvom rade buďte pripravení minúť peniaze na vysokokvalitné vybavenie. Ak chcete rybám vytvoriť pohodlnú mikroklímu, zachrániť akvárium pred rastom nežiaducej vegetácie a výskytom škodlivých mikroorganizmov a udržiavať čistú vodu, nezaobídete sa bez filtračného systému, svetelných zariadení, regulátorov teploty, prevzdušňovačov. Nezabudnite tiež, že akvárium je ďalším zdrojom vlhkosti. V miestnosti so suchým vzduchom to bude prospešné, ale inak to môže výrazne ublížiť.

Morčatá

Tieto zvieratá nepotrebujú nijakú zvláštnu starostlivosť, ľahko sa krotí a trénuje. Je priateľský, spoločenský a prakticky neagresívny, patria medzi najchytrejšie medzi hlodavcami. Vedia sa pevne sa pripútať k vlastníkovi.

Výhodou je, že sú nenáročné v jedle a žijú dosť dlho. Morčatá navyše nebudú rušiť váš spánok nočným životom, sú totiž aktívne cez deň a radšej odpočívajú v noci. Stanú sa vynikajúcimi miláčikmi pre najmenšie deti, pretože im nespôsobia nijaké zrenenia a starostlivosť o morča zvládne aj šesťročné dieťa.

Z mínusov treba spomenúť možný nepríjemný zápach v domácnosti a riziko nájdenia ohryzených drôtov alebo dokonca aj nábytku. Tieto problémy sa ale dajú ľahko vyriešiť, musíte si uvedomiť, že je potrebné pravidelne meniť podstielku v klietke a udržiavať ju čistú a samotné zvieratá by nemali byť ponechané bez dozoru počas opustenia klietky.

Morčatá potrebujú dosť priestrannú klietku vybavenú bežiacim kolesom, ako aj každodenné prebehnutie mimo klietky. Ak sa morské prasa veľmi nehýbe, môže to mať za následok obezitu a slabosť končatín.

Škrečky

Medzi výhody týchto hlodavcov patria nízke náklady, nenáročná starostlivosť a výživa, malé rozmery. Škrečky tiež od vás nevyžadujú veľkú pozornosť, prechádzky alebo priestranný výbeh. Ale pochopiteľne existujú aj nevýhody.

Škrečky majú dosť jemný charakter, môžu sa ukázať ako bojovné a náchylné k nevyvolanej agresii. Vychádzajú zle so svojimi príbuznými, takže by ste nemali chovať niekoľko zvierat v jednej klietke. Najradšej sú osamote, zdráhajú sa ísť na ruky a ťažko sa krotia a trénujú. Cez deň sú neaktívne, ale v noci vám môžu spôsobiť veľký hluk. Škrečky by sa mali z klietky vypúšťať s mimoriadnou opatrnosťou, kvôli svojej veľkosti a plíženiu sa môže zviera ľahko zaseknúť v ktorejkoľvek diere, z ktorej bude ťažké zachrániť ho, alebo sa dokonca úplne stratí.

Domov vášho škrečka by sa mal pravidelne čistiť, pretože tieto domáce zvieratá milujú skladovanie potravín. Ďalšou významnou nevýhodou je, že škrečky majú krátku životnosť a mávajú problémy so zdravotným stavom.