Móda a Nakupovanie

Našli ste si pod stromčekom nevodný darček? Čo s ním?

2246
0
Zdieľaj

Sviatky radosti a pokoja sú zároveň aj časom, kedy chceme svojich najbližších obdarovať a potešiť peknými darmi. Niekedy sa však stane, že aj keď bol úmysel darcu dobrý, nestretol sa s nadšením obdarovaného. Darovaná vec nemusí sadnúť do vkusu, alebo si pod stromčekom nájdeme dva rovnaké dary. Ako teda s nevhodným darčekom naložiť? Prečítajte si, čo robiť v prípade, ak chceme darček vrátiť.

Vrátenie alebo výmena darčeka sú založené predovšetkým na dobrej vôli predávajúceho. Ak chcete tovar vrátiť, je potrebné zanechať na ňom pôvodné visačky. Aj napriek tomu, že žiaden právny predpis neukladá povinnosť odkladať si pôvodné obaly od tovarov, môže sa stať, že niektorí obchodníci budú pri výmene či vrátení tovaru pôvodný obal požadovať. Podmienky výmeny či vrátenia tovaru sa líšia v závislosti od toho, či ide o internetový obchod alebo kamennú predajňu.

Vrátenie darčeka z internetového obchodu

Ak ste dostali nevhodný darček zakúpený prostredníctvom internetového obchodu, jeho vrátenie môžete realizovať do 14 dní od zakúpenia. Tovar môžete vrátiť bez udania dôvodu za podmienok stanovených zákonom o ochrane spotrebiteľa pri uzavieraní zmlúv na diaľku. Ak chcete od zmluvy odstúpiť, musíte o svojom rozhodnutí obchodníka informovať, nestačí len tovar odoslať späť. K tovaru, ktorý vraciate, môžete priložiť písomné vyhlásenie či poslať informujúci e-mail. Odstúpiť od zmluvy môžete aj vyplnením online formulára pre odstúpenie od zmluvy. Vo väčšine prípadov si každý internetový obchod v obchodných podmienkach určuje spôsob odstúpenia od zmluvy. Obchodník má povinnosť poskytnúť zákazníkovi vzorový formulár na odstúpenie od zmluvy. Tovar môžete vrátiť aj v prípade, že bol objednaný prostredníctvom internetového obchodu, ale vyzdvihli ste ho v kamennej predajni. Keďže kúpna zmluva bola uzatvorená cez internet, kupujúci od nej môže odstúpiť v 14-dňovej lehote.

Vrátenie darčeka zakúpeného v kamennej predajni

Neexistuje žiaden právny predpis stanovujúci predajcovi povinnosť vziať späť tovar, ktorý zákazníkovi nejakým spôsobom nevyhovuje. Pri kamenných obchodoch ide predovšetkým o vôľu predajcu, či sa rozhodne tovar vziať späť alebo nie. Na základe skúseností z praxe sú po sviatkoch viacerí obchodníci, aj keď štandardne možnosť vrátenia tovaru neponúkajú, ochotní vziať tovar späť. Netýka sa to však tovarov, ktoré boli používané alebo podliehajú reklamácii.  Výnimku tvoria predajne, ktoré verejne garantujú výmenu alebo vrátenie peňazí, tie musia požiadavke na výmenu darčeka alebo jeho vráteniu vyhovieť. Rozdiel pri vrátení tovaru v kamennej predajni a tovaru zakúpeného prostredníctvom internetového obchodu spočíva v udaní dôvodu. V kamennej predajni nie je možné vrátiť tovar bez udania dôvodu, preto si dopredu pripravte argumenty, prečo chcete daný tovar vrátiť. S vrátením alebo výmenou nechceného darčeka by ste sa mali poponáhľať. Na jeho vrátenie či výmenu môžu obchody určiť týždeň či dva, v niektorých prípadoch vezmú tovar späť ešte v prvý januárový týždeň. Tovar je potrebné priniesť v pôvodnom balení spolu s pokladničným blokom.

Ak ste dostali darček, ktorý sa vám nepáči, nehodí či už jeden taký máte, nezúfajte, ale vyberte sa s ním na poštu či do predajne a pokojne ho vráťte alebo vymeňte za iný.