Cestovanie a Destinácie

Panika a nepozornosť na zimné cesty nepatria

1345
0
Zdieľaj

Počas zimných mesiacov sa šoféri jazdiaci pravidelne stretávajú s mnohými nebezpečnými situáciami, ktoré je potrebné riešiť s pokojom. Nejeden šofér skončil v priekope alebo ešte horšie, keď podľahol panike pri šmyku. Podobne sú na tom šoféri, ktorí sa nevenujú dostatočne riadeniu. Stratiť ovládanie na ceste vás môže stáť život. Naučte sa minimalizovať paniku a maximalizovať ostražitosť.

Problémom na ceste predchádzajte

Ak sa dostanete do šmyku, niekedy ani dobrá rada alebo výcvik nepomôžu. Je preto lepšie šmyku predchádzať a zabrániť mu. To dosiahnete opatrnou jazdou, dodržiavaním dopravných predpisov a pomôžu vám k tomu aj kvalitné zimné pneumatiky. Väčšina šmykov sa stáva v zákrutách. Preto ak je na ceste vrstva snehu alebo je vozovka zľadovatená, brzdite ešte pred zákrutou. Snažte sa vždy držať pri krajnici a predchádzať situáciám, v ktorých musíte prudko brzdiť. Je dôležité udržiavať dostatočnú vzdialenosť od iných vozidiel, venovať sa plne riadeniu a mať automobil správne osvetlený. Pozor si dávajte aj pri jazde z kopca, je lepšie preradiť na nižší rýchlostný stupeň ešte pred jeho zjazdením. Veľa vie ovplyvniť váš štýl jazdy. Plynulosť jazdy, žiadne prudké brzdenie, rýchle pridávanie plynu či zbytočné krútenie volantom sú alfou a omegou bezpečnej jazdy počas zimy. Dôležitý je samozrejme aj technický stav vozidla. Už sme spomínali pneumatiky. Šetrenie a najlacnejšie pneumatiky na zimné cesty nepatria. Vždy sa zamerajte na kvalitu, renomované značky, pri kúpe si všímajte označenie a rozmery pneumatík. Vozidlo majte pred jazdou očistené od snehu. Ak sa nachádzate vo vysokohorskom teréne, nezabudnite si pribaliť snehové reťaze.

Najčastejšie príčiny nehôd

Niektorým nehodám sa nedá vyhnúť a iným neviete zabrániť. Dávajte si však pozor na najčastejšie chyby vodičov, ktoré zapríčinili nejednu katastrofu. Na snehom pokrytej vozovke sa najviac vodičom vypomstil nesprávny spôsob jazdy (70 %), nedodržanie prednosti v jazde (15 %) a vysoká rýchlosť (15 %). V posledných rokoch pribúdajú taktiež nehody spôsobené nepozornosťou. Vodiči sa nevenujú riadeniu vozidla, píšu SMS, vybavujú telefonáty alebo dokonca surfujú na internete. Podobné chovanie za volantom je neprípustné a v tomto roku bolo príčinou desiatok obetí na našich cestách. Uvedomte si, že malá nepozornosť vás môže stáť život alebo o neho pripravíte iného človeka.