Cestovanie a Destinácie

Zimná dovolenka prežitá v teple. Kam vyraziť?

4460
0
Zdieľaj

Hoci sa leto ešte len končí, niektorí ľudia už rozmýšľajú nad tým, kam vyrazia za slnkom v zime. Pred snehom dáva prednosť piesočnatým plážam stále viac Slovákov, ktorí cestujú za exotikou najmä v zime a to už z rôznych dôvodov. Niektorí letnú dovolenku nestihli, iní chcú zažiť biele pláže s tyrkysovou vodou alebo si chcú len počas tuhej zimy užiť trochu tepla. Vďaka tomu, že exotické destinácie v posledných rokoch zaznamenávajú výrazný pokles cien, dovoliť si ich môže stále viac našincov. Dovolenka v rajoch ako je Kuba, Maledivy, či Bali tak už nie je len nesplneným snom ale realitou, za ktorou sú ľudia ochotní cestovať aj dlhé hodiny.

Dovolenkárov pritom láka nielen teplo, ale aj odlišná kultúra a prostredie, ktoré sa len tak zažiť nedá. Kam teda môžeme vyraziť aj mimo našej letnej sezóny?

Dominikánska republika – je ostrov v Karibiku, ktorý sa nazýva aj rajom na zemi.. Nachádza sa na východnej časti ostrova Hispaniola a turistom ponúka nielen krásne pláže, ale aj vysoké hory. Tento kúsok Karibiku je teda vhodný nielen pre ľudí, ktorí chcú oddychovať na krásnych plážach s bielym pieskom, ale aj pred tých, ktorí chcú zažiť dobrodružstvo. Milovníci adrenalínu môžu nielen loziť po horách, ale vyskúšať aj divokú vodu. Medzi najvyhľadávanejšie a najluxusnejšie miesta dovolenkárov patria letoviská Boca Chica alebo Bávaro. Treba však počítať s tým, že na tento ostrov sa zo Slovenska dostanete až po niekoľkohodinovom lete a že počas jesene tu zúria hurikány, ktoré vám môžu dovolenku prekaziť.

Kuba – je najväčší karibský ostrov, ktorý je známy svojou jedinečnosťou a nezameniteľnosťou. Zaujímavé však je, že aj keď je Kuba spoločensky na tom tak, ako je, má nezvyčajne dobre rozvinutý cestovný ruch. Ak by ste hľadali iný názov pre tento ostrov, známy je aj pod menom Perla Karibiku a to z dôvodu, že poskytuje svojim turistom naozaj veľké možnosti na cestovanie. Ľudia ktorí prídu za oddychom zažijú jedny z najkrajších pláži na svete, ktoré sú pokryté jemným bielym pieskom a obklopené tyrkysovou priezračnou vodou. V tejto krajine plnej kontrastov sa viete ubytovať v luxusných hoteloch, ale tiež u domácich, ktorí žijú v skromnejších pomeroch na aké sme zvyknutí. Poskytnú vám však útulné, pohodlné a čisté bývanie plné pohostinnosti a príjemnej atmosféry. Osobitnou kapitolou je hlavné mesto Havana, ktoré patrí k najznámejším na svete. Sústredený je tu celý turistický a kultúrny život a obísť legendárnu Havanu počas návštevy Kuby je viac ako hriechom. Pred cestou treba myslieť tiež na dlhý let a mesiace, v ktoré sa na tento ostrov cestovať neodporúča z dôvodu hurikánov.

Baliindonézsky tropický ostrov, ktorý ponúka krásne prírodné scenérie, ktoré je možné vidieť len na pár miestach na svete. Vyberajú sa sem na dovolenku ľudia z celého sveta, ktorí chcú zažiť nielen dovolenku, ale aj pralesy a sopky v plnom rozsahu. Svoj raj na zemi tu majú najmä surfisti, pre ktorých sú lákadlom dlhé pláže, ktoré majú aj niekoľko kilometrov. V letoviskách nájdete rušný nočný život, ktorý poteší najmä mladšie generácie. Keďže hlavným jazykom je indonézština, s angličtinou je to tu o niečo ťažšie, no v turistických rezortoch to problém nie je.

Maledivy – tento raj na zemi pozná takmer každý. Ak vás chce niekto ohúriť najkrajšími plážami na svete a najpriezračnejšou tyrkysovou vodou, určite vám ukáže fotografie z týchto ostrovov. Maledivy sú malý ostrovný štát uprostred Indického oceánu, ktorý je zložený z tisícok malých koralových ostrovov. Keďže sa nachádza takmer na rovníku, počasie je tu po celý rok také isté a preto sa sem vyberajú ľudia z celého sveta. Nezáleží na tom, či prídete v januári alebo v auguste, vždy budete mať teplé a krásne počasie, ktoré môže prekaziť jedine búrka. Hlavnými turistickými destináciami sú Atol Ari, North Male Atol alebo South Male Atol. Zaujímavosťou je, že turisti priletia na medzinárodné letisko, no na svoj dovolenkový ostrov sa musia dostať loďkou, pričom cesta môže trvať minúty či hodiny. Ostrovy sú prispôsobené tak, aby dovolenkárom poskytovali rôzne vodné aktivity, pretože inak by dovolenka na malých ostrovoch bola skôr nudou.

Maurícius – známy ostrov uprostred Indického oceánu, kde teplota takmer nikdy neklesne pod 26 stupňov. Východ je známy svojimi dobrými poveternostnými podmienkami najmä pre surfistov, naopak západ je pokojnejší a vhodnejší na potápanie.  Zaujímavosťou je, že ostrov je vybavený najšpičkovejšími golfovými ihriskami, ktoré spĺňajú najprísnejšie parametre. Dovolenka v tomto raji je však len pre ľudí, ktorí sú ochotní si za Maurícius priplatiť, pretože vyjde drahšie ako iné spomínané miesta. Okrem toho však môžete vyskúšať aj netradičnú kuchyňu, ktorá je spojená z rôznych svetových kuchýň.

Srí Lanka – ďalší ostrov, ktorý leží v Indickom oceáne. Za nízku cenu tu na turistov čakajú rôzne zaujímavé miesta a veci, ktoré robia toto miesto netradičným. Na pobreží sa nachádzajú dlhé pláže vhodné pre surfovanie, vo vnútrozemí si zas môžete vychutnať národné parky, v ktorých môžete naživo vidieť indické slony, ktoré sú v tejto dobe ohrozené. Najlepším obdobím, kedy navštíviť toto miesto je od decembra do apríla a to tiež kvôli počasiu, ktoré môže neskôr priniesť nebezpečné hurikány.

Spojené arabské emirátysú pre Slovákov bližšie a dostupnejšie ako iné exotické miesta. Dostať sa tam vieme už za sumu, ktorú ľudia platia za iné európske destinácie a preto sa stali medzi Slovákmi také obľúbené. Na tomto mieste sa stretávajú tradície východného a západného sveta, pričom človek na vlastné oči vidí jedny z najbohatších miest na svete. Okrem kúpania sa oplatí navštíviť výškové budovy v Abú Dhabí a v Dubaji, kde je možné vidieť najmodernejšiu architektúru dnešného sveta. Lákadlom je luxus v podobe umelo vytvorených ostrovov alebo preslávené hotely, ktoré dali postaviť šejkovia. Treba sa však pripraviť na to, že teploty sú tu aj v zime vysoké a počas nášho leta až neznesiteľné.

Thajsko – je rajom pre turistov z celého sveta a svoju slávu zažíva najmä v posledných rokoch. V zime sa tu teploty pohybujú okolo 30 stupňov Celzia, čo je lákadlom ako prežiť zimu v teple. Obľúbenými miestami turistov sú ostrovy Phuket a Phi Phi, no neobchádza sa ani hlavné mesto Bangkok, kde sa dajú navštíviť naozaj rôzne miesta. Slováci sa do tejto krajiny vyberajú stále častejšie najmä pre nízke ceny leteniek a služieb, vďaka ktorým dokážu prežiť dovolenku v rozpočte ako v Grécku, Turecku, či Španielsku.