Dobrá rada

Posielate životopisy a stále nič? Poradíme vám, ako na to.

868
0
Zdieľaj

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že chyba nemusí byť vždy len na vašej strane. Spĺňate všetky požiadavky a aj tak sa nedostanete ani na pohovor? Dokonca vám ani nepríde spätný mail o tom, či si vôbec niekto otvoril váš životopis? V dnešnej dobe je nájsť si prácu omnoho zložitejšie ako kedykoľvek predtým. Prispela k tomu najmä situácia s pandémiou, kedy zostalo veľa ľudí bez práce a snaží sa posielať životopisy takmer všade. Firmy, náborové a personálne agentúry sú teda zahltené stovkami životopisov a nie je v ľudských silách prejsť si každý jeden z nich. Akákoľvek reakcia od nich, aj keď záporná, by ale určite nemala chýbať. Kde teda môže byť problém? Poradíme vám, ako postupovať.

  1. Nezabudnite uviesť svoj kontakt

Buďte si istý, že ak neuvediete v životopise prinajmenšom svoj e-mailový kontakt alebo telefón, náborár vás vyhľadávať iným spôsobom nebude. Skrátka, nemá na to čas a tak radšej vyberie dostupnejšieho kandidáta.

  1. Čakajte

Aj keď sa vám zdá, že od odoslania životopisu ubehla už nejaká tá doba, čakajte ďalej. Nie je vhodné zamestnávateľa kontaktovať ešte raz. Možno práve rieši dôležitejšiu situáciu. Ak má záujem, ozve sa sám. Väčšina pracovných ponúk obsahuje aj termín ukončenia výberového konania. Samozrejme, závisí to aj od typu samotnej firmy. Niekedy majú čas na výber aj mesiac, či dva. Inokedy požadujú nástup okamžite. Od toho sa samozrejme vyvíja aj doba, ktorú musíte vyčkať.

  1. Radšej e-mail

Ak už ale z akýchkoľvek dôvodov potrebuje vedieť verdikt čo najskôr, určite vyberte e-mailovú komunikáciu. Po prvé, budúceho potenciálneho zamestnávateľa neobťažuje a on odpovie vtedy, kedy sa mu to najviac hodí. Po druhé, čo je napísané, to sa počíta. Takto budú mať obe strany záznam korešpondencie. Pri písaní správy dbajte na gramatické chyby. Radšej si správu niekoľkokrát prečítajte. Nepoužívajte skopírované texty ani formulky. Každému človeku je hneď jasné, či je text písaný úprimne alebo ide o hromadný mail. Uveďte presnú pozíciu, o ktorú sa uchádzate. A nezabudnite. Text nemôže byť príliš dlhý. V dnešnej dobe na romány nikto nebude mať čas. Telefonát využite len v takom prípade, ak ide o jediný možný kontakt s firmou alebo, ak vás vyslovene k nemu vyzvú.

  1. Zostaňte profesionálni

Nech sa deje čokoľvek, zostaňte zdvorilí. Neodpovedali, nesplnili sľub, vybrali dosadeného kandidáta alebo použili vaše nápady? Je to ťažké, ale zostaňte profesionálmi. Nikdy predsa neviete, kde a kedy sa vaše cesty ešte prepoja. Svet je predsa malý. A aj keby nie. Vaša hrdosť je cennejšia. A možno práve to je gesto zamestnávateľa, akého by ste ani nechceli mať. Pretože už teraz si vás neváži. Ako by to teda vyzeralo potom? V takomto prípade je lepšie poobzerať sa po niečom inom.