Zaujímavosti

Prečo sa moderní muži nechcú ženiť

1956
0
Zdieľaj

Postoj k rodine a manželstvu sa za posledné desaťročia dramaticky zmenil. Čoraz viac mladých ľudí sa doň nehrnie. Uprednostňujú spolužitie alebo vôbec nechcú vážny vzťah. Prečo sa to deje?

Neochota robiť rozhodnutia a prevziať zodpovednosť

V dobe internetu je spoznávanie žien oveľa jednoduchšie. Sociálne siete umožňujú mužom komunikovať súčasne s tuctom krások, z ktorých si môžu vyberať. Zdá sa, že by sa nemali ponáhľať, pretože každú chvíľu sa môže objaviť ešte lepšia voľba ako bola tá pôvodná. Súčasná generácia má spravidla problém s výberom. Mnohí vo veku 30 rokov ešte nevedia aký druh profesie chcú vykonávať a či by chceli manželstvo. Koniec koncov, manželstvo je okamžite spojené s deťmi, pôžičkami a nudným životom. Mladí muži milujú slobodu a nechcú prevziať takúto zodpovednosť alebo sa rozlúčiť so slobodou.

Nie sú záujemkyne

V našej spoločnosti stále pretrváva stereotyp, že každé dievča sa chce vydávať viac ako čokoľvek iné. Ale v skutočnosti je takýchto dám čoraz menej. Zarábajú si a nechcú rodiť deti, takže nevidia zmysel ani v tom, že by sa mali vydať. A tie, ktoré hľadajú potenciálneho ženícha, kladú značné požiadavky. Nestačí byť trochu krajší ako opička. Moderný človek sa musí o seba starať, byť kultivovaný, komplexne vyvinutý a sebestačný. Nie každý chce a môže splniť takéto kritériá, preto nie je vždy možné nájsť si dôstojnú nevestu.

Komplexy

Ideálne profily populárnych blogerov a športovcov môžu jednak motivovať, jednak generovať kopu zbytočných komplexov v hlavách celkom atraktívnych chlapov. A ak sa vyskytnú nejaké chyby vo vzhľade, potom je to považované za katastrofu. Nízka sebaúcta vedie k tomu, že muž sa bojí čo i len hovoriť so ženou, ktorá sa mu páči, nieto ju pozvať na rande. Je teda jasné, že na manželstvo ani len nepomyslí.

Strach z rozvodu

V časoch tvrdého patriarchátu nemali ženy žiadne práva a ani majetok. Preto si manželia mohli veľa dovoliť bez obáv z rozvodu. V našej dobe rovnocennosti a manželských zmlúv je všetko trochu inak. Jedna menšia chyba môže viesť k rozvodu, ktorý sa pre muža skončí stratou polovice jeho majetku a práv starostlivosti o dieťa. Preto mnohí muži už radšej svoje žiadosti o ruku nepredostierajú, lebo sa boja ako to môže v budúcnosti dopadnúť.

Určitý spôsob života

Ak človek žije dlho sám, nadobudne určité zvyky a hodnoty, ktorých sa potom nechce vzdať v prospech iného človeka. Všetci sme v jadre trochu sebeckí, chceme sa viac venovať nášmu rozvoju, podnikaniu a voľnému času. Domáce práce vykonávajú inteligentné prístroje, aktívny intímny život sa dá viesť aj bez manželstva a zábava pre slobodných mužov je oveľa rozmanitejšia, ako pre príkladných, rodinných mužov. Slobodný život je zbavený výčitiek, nárokov. Je plný slobody a pohodlia. Rodinné hodnoty majú tiež výhody, ale krása života je v tom, že každý si môže v tejto fáze sám zvoliť, čo je pre neho dôležitejšie.

Minulé negatívne skúsenosti

Nezáleží na tom, či sa človek popálil v nevydarenom manželstve alebo len zažil krach dlhoročného vzťahu. V žiadnom prípade sa nebude ponáhľať, aby znovu vstúpil do tej istej rieky. A skutočnosť, že vzťahy bez manželstva sa už dávno stali normálne, vám umožňuje striedať partnerov tak často, ako chcete. Spolužitie už nikto neodsudzuje a pre mladých ľudí oboch pohlaví je oveľa pohodlnejšie žiť v „demoverzii“ manželstva.

Nadmerný workoholizmus

Budovanie kariéry nenecháva čas na osobný život. Dnes existuje milión oblastí na osobný rozvoj. To však vedie k tomu, že ľudia takmer zotreli hranice medzi osobným a pracovným časom. Moderní muži pracujú 24 hodín denne a nemajú čas ani na oddych. Kedy by si našli čas na budovanie vzťahov s opačným pohlavím. Nechajú to na budúcnosť, ktorá nepríde, pretože práca nikdy nekončí.

Nikto vás nemôže nútiť sa oženiť. Zlé skúsenosti, výchova, životný štýl a myšlienky ovplyvňujú postoje k manželstvu. Je však dôležité pochopiť, či sa nechcete ženiť v tomto konkrétnom okamihu svojho života alebo nikdy? A na základe zhodnotenia situácie, buď pracujte na sebe, alebo žite pre svoje potešenie a nikomu sa neospravedlňujte. Váš život je koniec koncov iba váš.