Cestovanie a Destinácie

Prečo milujem Taliansko.

12040
0
Zdieľaj

Známi sa ma často pýtajú: „Načo ideš zasa do Talianska? Veď už si tam bol!”

A ja im vždy vymenujem tieto dôvody:

 1. Kvôli kostolom a katedrálam. Aj keď ste veriaci ako Homer Simpson, kostoly v tejto krajine vás jednoducho dostanú svojou nepopierateľnou krásou, pompéznosťou a majestátnosťou. Len v Ríme je ich vyše 900!
 2. Kvôli jazyku. Pretože každý rozhovor medzi talianmi je tanec a hudba. Gestá doprevádzajú každé slovo a nikto nemôže poprieť, že je to veľmi vášnivé.
 3. Kvôli čokoládovým bozkom. Každý október sa v hlavnom meste regiónu Umbria, v Perugii koná festival Eurochocolate. Viete si predstaviť, koľko sladkých bozkov tam dostanete? Mimo to môžete obdivovať obrovské sochy z čokolády.
 4. Kvôli Gelatu. Talianska zmrzlina je tak isto ikonická ako Koloseum. Má menej tuku ako obyčajná zmrzlina a vychutnávali si ju už rímski cisári. Existuje skutočne veľa druhov príchutí, ale  najzaujímavejšia je asi Viagra Gelato, ktorá je vyrobená z afrických afrodiziakálnych byliniek, je samozrejme modrá, chutí ako aníz a kopček kúpite za asi 33 eur.
 5. Kvôli jedlu chudobných. Áno, mám na myslí pizzu. Tá práva talianska je super. Dôkazy o tomto rozšírenom pokrme siahajú až do čias Etruskov, ktorí obývali i taliansku oblasť. Presnejšie šlo o pečenie tenkých bochníkov kysnutého cesta na horúcom kameni. Po upečení kládli na placku dostupné potraviny.
 6. Kvôli krásnym Taliankam. Myslím, že toto nepotrebuje komentár.
 7. Kvôli cestovinám. Taliani ich jedia denne, niekedy i dvakrát za deň v závisloti od fázy mesiaca a smeru vetra. Ak práve nejedia rizoto. Jednoducho, cestoviny sú tu posvätné. Cestoviny ako potravina sa v Taliansku využívajú už od 4. storočia p.n.l.
 8. Kvôli kávičke. Konkrétne kvôli espressu. Ročne vypijú Taliani 14 biliónov šálok espresso. Každý Talian spotrebuje za rok 3,7 kilogramu kávy. Pripravujú si ju v ktorúkoľvek dennú hodinu, pri každej príležitosti a verte mi, že vedia prečo. 
 9. Kvôli vínu. Od Alto Adige až po Sicíliu je zem plná viničov. Taliansko je krajina vynikajúceho vína, tradícia produkcie má už 2 800 rokov, Taliani sú jeho najväčšími výrobcami na svete a každý z nich vypije v priemere 100 litrov ročne. Verte mi, že talianske víno si okamžite zamilujete.
 10. Kvôli horám. Jasné, že Alpy sú dokonalosť sama. Ale fantastické sú aj túry na Elbe, alebo výstup na Vezuv. Milujem hory na Sicílii, konkrétne výstupy na Monte Cofano a Monte Monaco.
 11. Kvôli Limoncellu. Sladký likér plný slnka. Vždy ho nosím domov ako suvenír. Vyrába sa z citrónovej kôry, cukru a liehu. Je veľmi osviežujúci.
 12. Kvôli vychutnávaniu si života. V tomto sú Taliani majstri sveta. Už v starovekých Pompejách si užívali verejné kúpele, vynikajúce jedlo a pitie, slnko a 35 nevestincov, ktoré mali svoje „menu“ namaľované na stenách.
 13. Kvôli syrom. Syry sú pýcha národa. . Na severe Talianska sa vyrábajú tvrdé syry na krájanie, v strednom a južnom Taliansku prevládajú ovčie syry a v južnom Taliansku sa tiež vyrábajú mäkké syry. Medzi najznámejšie patrí parmezán, mozzarella, gorgonzola, ricotta a mascarpone. Jednoducho raj pre syrožrútov.
 14. Kvôli stolovaniu. Jedla sú umelecké kúsky a taký obed alebo večera je pomalá, zábavná a relaxujúca . Kľudne môže trvať aj 3 hodiny, ktoré budú plné smiechu a pestrých konverzácií.
 15. Kvôli plážam. Vďaka svojmu tvaru je táto krajina takmer celá obklopená morom a môže sa pochváliť tými najkrajšími plážami, kde nájdete čisté modré more, kryštálovo biely piesok a slobodu. Sveta žiť!
 16. Kvôli pamiatkam. Budú na vás vyskakovať z každel uličky a z každého rohu. Budete o ne doslova zakopávať. Všetky tie rímske fóra, amfiteátre, chrámy, pevnosti a hrobky Etruskov, vykopávky, divadlá a mosty spôsobia, že nebudete vedieť, čo skôr navštíviť.
 17. Kvôli umeniu. Toľko prekrásnych a úžasných  sôch, obrazov a fresiek nikde inde na svete nenájdete. Bude sa vám točiť hlava od šťastia, aj keď nie ste ich príliš veľkým fanúšikom. To sa jednoducho nedá neobdivovať.
 18. Kvôli samotným ľuďom. Lebo Taliani sú veselí, temperamentní, trocha blázniví, trocha smiešni, majú zmysel pre humor a vedia si užívať.