Cestovanie a Destinácie

Rekreačné poukazy už platia. Ako sa dajú využiť?

1735
0
Zdieľaj

Mnohí ľudia sa potešili, pretože na Slovensku začal platiť zákon, ktorý niektorým zamestnancom garantuje príspevok na dovolenku. Hoci tento benefit vyzerá lákavo, nemá na neho nárok každý a preto čelí kritike z mnohých strán. Aby ste sa k príspevku na dovolenku dostali, musíte splniť niekoľko zákonných podmienok. V prvom rade musíte byť zamestnancom u zamestnávateľa, kde dokopy pracuje viac ako 49 ľudí. V takomto prípade je váš zamestnávateľ povinný vám príspevok poskytnúť bez toho, aby ste dostali jeho súhlas. Ak pracujete vo firme, kde je zamestnancov menej, nárok na príspevok máte tiež, no zamestnávateľ vám nie je povinný ho poskytnúť a všetko je len na jeho dobrovoľnosti a ochote.

Dôležité je tiež pripomenúť, že toto nie je jediná podmienka, ktorú musíte splniť. Ak chcete rekreačný poukaz získať, musíte u svojho zamestnávateľa pracovať nepretržite najmenej 24 mesiacov a to na pracovný pomer. Ak pracujete na dohodu, nárok na rekreačné poukazy v žiadnom prípade nemáte. Tí, ktorí odvádzajú svoju prácu na základe skráteného úväzku môžu poukaz získať, no jeho výška sa znižuje v pomere k zodpovedajúcemu pracovnému času. Obmedzená je taktiež výška príspevku, kedy vám zamestnávateľ môže prispieť maximálne 55% z celkovej sumy pobytu a teda príspevok nemôže presiahnuť 275 eur. V praxi to znamená, že ak bude vaša dovolenka stáť viac ako 500 eur, zamestnávateľ vám prispeje 275 eur a zvyšok si musíte uhradiť z vlastných prostriedkov. Nastať môže aj situácia, že pracujete u viacerých zamestnávateľov súčasne. Požiadať o príspevok však podľa zákona môžete len u jedného z nich, preto na to nezabúdajte.

Myslieť by ste mali aj na to, že benefit platí len na pobyty označené ako dovolenka na Slovensku.  Ak ste sa zamýšľali nad tým, že ho využijete na dovolenku v inej krajine, bohužiaľ možné to nie je. Príspevok vám zamestnávateľ poskytne len v prípade, že ubytovaný budete najmenej počas dvoch nocí. Výdavky preplácané zamestnávateľov pritom môžu mať rôznu formu rekreácie ako napríklad víkendový pobyt, služobná cesta, ubytovanie spojené so stravou, wellness pobyt alebo dokonca letný tábor pre vaše dieťa. Ak ste z tých, ktorí všetky podmienky na získanie tohto sociálneho benefitu spĺňajú, nemali by ste nad ním dlho váhať. Čas uteká veľmi rýchlo a môže sa vám stať, že ho za celý rok ani nestihnete využiť. Keďže sa očakáva zvýšený nápor slovenských dovolenkárov v našej krajine, rezervovať by ste si mali ubytovanie čo najskôr.