Životný štýl

Sladká ilúzia: čo sa stane, ak budete pravidelne jesť zmrzlinu

549
0
Zdieľaj
Sladká ilúzia: čo sa stane, ak budete pravidelne jesť zmrzlinu
Sladká ilúzia: čo sa stane, ak budete pravidelne jesť zmrzlinu

Môže zmrzlina pokaziť vašu postavu?

Krátka odpoveď je áno. Zmrzlina je sladká a má vysoký obsah kalórií. „Čistú“ zmrzlinu jeme len zriedka a sladké prísady nápadne zvyšujú obsah kalórií. Na ochladnutie je najlepšie piť vodu a namiesto čokoládovej alebo karamelovej pochúťky na každý deň zvoľte ovocný sorbet.

Prečo je lepšie vzdať sa zmrzliny v teple?

V letných horúčavách je zmrzlina najobľúbenejším občerstvením. Funguje však len ako krátkodobé ochladenie, pretože po niekoľkých minútach telo aktívne spracováva tuky a uhľohydráty. Uvoľňuje sa energia a v dôsledku toho sa zvyšuje telesná teplota.

Aby sa zmrzlina neroztopila, snažíme sa ju zjesť veľmi rýchlo. Ponáhľanie sa však môže vyvolať akútne respiračné infekcie (akútne respiračné ochorenie). V dôsledku poklesu teploty dochádza k prudkému ochladeniu dýchacích ciest – telo sa zahrieva vonkajším teplom a zmrzlina je veľmi studená. To spôsobuje stres v tele. Mimochodom, ľadové nápoje v horúčave by mali byť tiež obmedzované.

Ako zmrzlina ovplyvňuje telo?

Cukor spojený s tukom je návykový, a tak po jednej porcii zmrzliny často siahneme po ďalšej. Mimochodom, trendové mrazené jogurty nebudú lepšou alternatívou, pretože zvyčajne sa pridávajú sladké polevy, sušienky, marmelády a ďalšie zvýrazňovače chuti. To všetko sú kalórie.

Ďalším zdanlivo menej zastrašujúcim dezertom sú nanuky. Tiež by ste to nemali preháňať. Vyrábajú sa zo štiav, o ktorých je známe, že dramaticky zvyšujú hladinu glukózy v krvi, čo spôsobuje neplánované uvoľňovanie inzulínu. Cukor zo zmrzliny sa tiež rýchlo vstrebáva do krvného obehu a trpí tým pankreas a pečeň.

Podľa odborníkov na výživu je zmrzlina na zozname najškodlivejších potravín z hľadiska orientálnej medicíny.Telo metabolizuje tuky uhľohydrátmi, keď sú v teplej forme. Zmrzlina je tak pre telo veľmi ťažká kombinácia.

Ako nahradiť vysokokalorickú zmrzlinu?

Sorbet je menej škodlivá alternatíva k obyčajnej zmrzline. Základom sorbetu je ovocné alebo bobuľové pyré. Vďaka vláknine sa cukor vstrebáva do krvi pomalšie, čo znamená, že v inzulíne nenastane žiadny skok. Z hľadiska zloženia má sorbet k zmrzline veľmi ďaleko: obsahuje menej tuku, žiadne mlieko ani smotanu. Ale dokonale osvieži chuťové poháriky. Sorbet je užitočnou náhradou bežnej zmrzliny ak neobsahuje veľa cukru, toto je faktor, ktorý si tiež treba postrážiť.

Ako si môžem vybrať kvalitnejšiu zmrzlinu?

Kvalitnejšia zmrzlina obsahuje prospešné kyseliny, vitamíny, minerály a enzýmy, ktoré stimulujú metabolizmus. Medzi veľkým výberom v regáloch je však ťažké nájsť skutočne kvalitný výrobok. Môžete sa zamerať na nasledujúce kritériá:

  • Vzhľad. Pokrčená, polámaná zmrzlina bola s najväčšou pravdepodobnosťou znova zmrazená. Pri nesprávnom skladovaní sa dezert môže stať živnou pôdou pre mikróby
  • Štítok. Vyhnite sa názvom „rastlinne krémový“, „mliečny s rastlinnými tukmi“ a podobným. Táto zmrzlina obsahuje namiesto mlieka rastlinné zložky, najčastejšie palmový olej.
  • Zloženie. Dobrá zmrzlina pozostáva z mliečneho tuku. V skutočnej zmrzline musí byť jej podiel najmenej 12%. Bez stabilizátorov sa bohužiaľ nezaobídete, preto hľadajte prírodné: agag-agar alebo želatínu. V zmrzline nemôže byť žiadna voda a zloženie musí začínať mliekom. Vyhnite sa strašidelným názvom ako tetrazín, karagénan, sodná soľ karboxymetylcelulózy, ktoré sú často zahalené kombináciami: E102, E466, E407.