Dobrá rada

Športová obuv: Prečo je dôležitá impregnácia?

1135
0
Zdieľaj
Športová obuv: Prečo je dôležitá impregnácia?
Športová obuv: Prečo je dôležitá impregnácia?

Investícia do novej športovej obuvi je dôležitá, rovnako ako zabezpečenie jej dlhej životnosti. Správny spôsob, ako ochrániť obuv pred nepriaznivými vplyvmi, je nechať ich naimpregnovať, alebo si kúpiť impregnačný sprej. Ako impregnačný sprej pomôže k udržaniu kvality športovej obuvi?

Športová obuv: pohodlie za pomoci impregnácie

Impregnačný sprej je prostriedok, ktorý sa pravidelne aplikuje na povrch obuvi, spravidla pred prvým nosením. Látka v spreji prispieva k ochrane a dlhej životnosti topánok. V športovom svete je tento fakt dôležitý, pretože pri fyzických aktivitách sa na tenisky vyvíja nátlak, pri ktorom odolnosť zohráva kľúčovú úlohu.

Futbalisti ocenia najmä funkciu vodeodolnosti. Prvky v spreji odpudzujú molekuly vody, pričom športová obuv zostane 100% priedušná. Vytvorený, na oko neviditeľný povlak chráni topánky pred všetkými druhmi škvŕn a škrabancov.

Ako sa správne impregnuje športová obuv?

Pravidelná impregnácia každé štyri, až šesť týždňov je pre tenisky ideálna. Nosením obuvi totiž dochádza k opotrebovaniu ochrannej vrstvy a preto je potrebné ju obnoviť. Športovanie v chladnom období si obzvlášť vyžaduje dôkladnú starostlivosť. Určenie konkrétneho impregnačného cyklu závisí od:

  • Intenzity nosenia športovej obuvi
  • Ročného obdobia
  • Materiálu topánok
  • Kvality obuvi

Najlepší čas na impregnáciu tenisiek je ihneď po ich kúpe – ak sú už nosené, mali by ste ich najskôr vyčistiť. Suchý materiál obuvi je základ. Impregnačný sprej použite na čerstvom vzduchu, vo vzdialenosti približne 20 až 30 centimetrov od „cieľového miesta“. Tento postup zopakujte dva, až trikrát a následne vytvorenú vrstvu nechajte zaschnúť. Vďaka ochrane je tiež oveľa jednoduchšie odstrániť z tenisiek nečistoty tesne po športovaní. Okrem toho farba na povrchu zostane dlho žiarivá.

Škodí impregnácia životnému prostrediu?

Impregnačný sprej sa neskladá z látok, ktoré by zaťažovali životné prostredie. Drvivá väčšina výrobcov je v súčasnosti zameraná na ekologické myslenie. Aerosóly v spreji neobsahujú freóny (škodlivé látky, zmenšujúce ozónovú vrstvu). Nie je na mieste mať obavy, pretože výsledný produkt sa skladá len z účinných, nezávadných zložiek.