Cestovanie a Destinácie

Zimná autovýbava: Čo by v nej nemalo chýbať?

1438
0
Zdieľaj

Už nejaký čas nám počasie dáva najavo, že k nám zavítala zima. Tak, ako sa na toto obdobie pripravujeme my ľudia, mali by byť pripravené aj naše vozidlá. Niekedy nastanú podmienky, keď sa auto s návalom snehu alebo tuhým mrazom nedokáže vysporiadať samé a preto mu musíme pomôcť.

Nie všetko ukladá zákon

Je síce pravda, že zákon v rámci povinnej výbavy hovorí len o zimných pneumatikách, no v extrémnych podmienkach sa vodičom zídu aj iné pomôcky. Neodmysliteľnou súčasťou jazdy v zime by mala byť nemrznúca zmes v ostrekovači, bez ktorej sa jazdí len veľmi ťažko a hlavne nebezpečne. Práve v zime, sú vozovky znečistené viac, ako inokedy a pri teplotách bod bodom mrazu nastáva čas práve na nemrznúcu zmes. Odporúčame ju mať nielen doliatu v nádržke, ale mať pri sebe aj dostatočnú zásobu na doliatie. Ďakovať budete aj za rozmrazovač okien, ktorý vie výrazne pomôcť pri odstraňovaní snehu a ľadu. Pri ľahších prípadoch postačí škrabka, ktorá by mala byť prítomná v každom jednom vozidle. Hoci sa to nezdá, no mnohí vodiči ocenia v silnej zime aj rukavice, ktoré ich ochránia nielen pre mrazom v exteriéri, ale aj v chladnom, nevyhriatom aute.

Pri ceste na lyžovačku na nič nezabudnite

Jedna vec je jazdiť počas zimy v nížinách alebo mestách, kde sú cesty ako tak upravené a nejaké extrémne podmienky nás nečakajú. Ak sa ale chystáte na lyžovačku do hôr, alebo vo vysokohorskom prostredí priamo bývate, na zimnej výbave by ste si mali nechať záležať. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že sa do cieľa nedostanete a to kvôli kopám snehu na vozovke. V takom prípade by mali byť nevyhnutnosťou snehové reťaze, ktoré vás dostanú takmer z každej situácie. Je síce pohodlné, mať vozidlo s pohon všetkých kolies, no niekedy aj táto pomoc zlyhá. Reťaze na SUV 4×4 nie sú ničím výnimočným a v rámci výbavy ich má stále viac majiteľov áut.

Možno ich nikdy nepoužijete, no riskovať sa neoplatí. To isté platí aj v prípade väčších áut, ktoré to na cestách majú ešte zložitejšie. Na trhu sa dajú jednoducho zohnať aj reťaze na dodávky, ktoré ocenia hlavne profesionálni vodiči. Rovnako, je dobré pripraviť sa aj na ranný pohľad zasneženého auta, ktoré je problém pod nánosom snehu nájsť. V takom prípade, odporúčame mať po ruke poriadnu plastovú lopatu. V dnešnej dobe už nie je ťažné lano povinnosťou, ako tomu bolo kedysi, no v ťažkej situácii, pri vyťahovaní auta zo záveja za neho budete vďační.