Technika a Internet

Štúdium cudzieho jazyka na diaľku

3419
0
Zdieľaj

Prečo sa naučiť cudzí jazyk? Pre niekoho je to hobby, niekto chce lepšie uspieť na trhu práce, niekto kvôli informáciám. Nech už je dôvod akýkoľvek, je dobré, že cudzí jazyk sa môžete naučiť aj online, bez návštevy bežných kolektívnych vyučovaní. Dnes už existujú viaceré efektívne spôsoby, ako sa učiť online, niektoré aj zadarmo. Najdôležitejšia je teda napokon hlavne chuť sa učiť.

Najskôr by ste si mohli vyskúšať  bezplatný online kurz. Existuje niekoľko skvelých možností, od kurzov pre začiatočníkov a cez stredne náročné kurzy, až po konverzačné a komplexné kurzy. Tieto bezplatné kurzy vám umožnia ubezpečiť sa, že jazyk naozaj chcete študovať, alebo že ste si vybrali ten správny.

Niektoré online spôsoby štúdia sú už na svete veľmi známe, toto sú niektoré z tých najobľúbenejších:

Duolingo

Duolingo je jedným z najobľúbenejších kurzov najmä preto, že je zároveň veľmi zábavný.  Duolingo je navrhnuté tak, aby pôsobilo ako hra, ale bolo vedecky dokázané, že je účinné. Veselou formou rozvíjate svoju gramatiku aj slovnú zásobu. Okrem svojej základnej platformy spoločnosť vytvorila Duolingo English Test, dostupnú a pohodlnú možnosť jazykovej certifikácie, ktorú akceptuje viac ako 2 000 univerzít. Tvorcovia vyhlasujú, že bude vždy zadarmo.

Open Culture

OpenCulture vám pomôže naučiť sa jeden z populárnych jazykov, ako je angličtina, francúzština, španielčina, taliančina, ruština alebo čínština. Na tomto portáli je ale celkovo uvedených 48 jazykových možností na bezplatné stiahnutie jazykových kurzov. K dispozícii sú tu perzština, estónčina, islandčina, gaelčina a mnoho ďalších jazykov. Často si ich môžete bezplatne stiahnuť ako súbory mp3 a neskôr si ich vypočuť.

Mango

Mango má rozsiahle úložisko jazykových hodín pre viac ako 60 jazykov vrátane španielčiny, svahilčiny, pandžábčiny, islandčiny a ďalších. Je jedinečný v tom, že to bol prvý systém výučby jazykov a kultúry na trhu, ktorý je založený na filmoch. Vďaka webovému systému a dostupnosti aplikácií sa môžete učiť doma, v kancelárii alebo na cestách. Mango si môžete kúpiť za 20 dolárov mesačne.

Babbel

Ak hľadáte kurz, do ktorého sa skutočne ponoríte a budete spochybňovať svoje jazykové zručnosti, tak vyskúšajte Babbel. Ponúka  14 jazykov a je vynikajúci pri výučbe fráz a slov, ktoré skutočne budete používať každý deň. Služba je tiež relatívne lacná. Má kurzy pre začiatočníkov, mierne pokročilých, gramatiky, hodiny slovnej zásoby, ako aj kurzy s frázami, hovorovými prejavmi a porekadlami. Kurzy pre daný jazyk môžu byť zamerané na konkrétne publikum: napríklad v angličtine sa môžete učiť ako „PR English“ alebo „Marketing English“.

FluentU

Vďaka aplikácii FluentU počujete jazyky v skutočných kontextoch – tak, ako ich rodení hovoriaci skutočne používajú. FluentU umožňuje učiť sa jazyky z hudobných videí, reklám, správ, inšpiratívnych rozhovorov a ďalších.

Ďalším mimoriadne efektívnym spôsobom, ako sa naučiť cudzí jazyk, je videochat s lektorom z krajiny, ktorej jazyk sa chcete naučiť. Spolu vediete rozhovor na určité témy len v danom jazyku, pripravujete si zadané úlohy. Lektor si pravdepodobne vypýta 5 až 10 eur za hodinu. Takto sa nie len naučíte jazyk, ale si môžete aj vybudovať priateľstvo.

Ako si vybrať cudzí jazyk

Ako sa rozhodnete, ktorý cudzí jazyk je pre vás najlepší? Jazyk je viac ako riadok v životopise. Sprostredkuje váš osobný život, oživí váš vnútorný život a nakoniec môže často ovplyvniť vaše najväčšie životné rozhodnutia, ako napríklad to, kde žijete, ako sa profesionálne rozvíjate, do koho sa zaľúbite a akým myšlienkam sa vystavujete. Odpovedzte si na nasledujúce otázky:

Aký je môj materinský jazyk a aké ďalšie jazyky už viem?

Aký mám prístup k zdrojom, ako sú webové stránky, kurzy, kamaráti, pre ktorých je to rodný jazyk?

  • Aký je môj štýl učenia?
  • Ktorá časť sveta ma zaujíma?
  • Ktoré profesijné odbory ma zaujímajú?
  • Prečo sa chcem učiť nový jazyk?

Spravidla budete jazyk študovať najmenej dva roky. Aby ste vedeli plynulo, budete sa musieť ponoriť do jazyka a začať v ňom myslieť. Budete tiež musieť stráviť veľa hodín počúvaním tohto jazyka, ktorým hovoria iní, preto je užitočné zvoliť jazyk, ktorý vás osloví. Jazykové preferencie sú rovnako individuálne ako vkus v odevoch, umení alebo hudbe.