Zaujímavosti

Tiger! Tiger!

8650
0
Zdieľaj

RAZ som prechádzal po úzkom skalnom výstupku,‘ spomína si Dr. Charles McDougal, ktorý strávil mnoho rokov štúdiom tigra v Kráľovskom národnom parku Chitwan v Nepále. ‚Ako som šiel, z opačného smeru prichádzal tiger. Akosi sme sa stretli na vrchole, pričom nás delila iba malá vzdialenosť — asi pätnásť krokov.‘ Dr. McDougal zostal nehybne stáť. Nepozrel sa tigrovi do očí, čo tiger považuje za výzvu, radšej hľadel ponad tigrov chrbát. Tiger ostal prikrčený, ale nepohol sa k útoku. Po niekoľkých dlhých minútach Dr. McDougal urobil niekoľko krokov vzad. ‚Potom,‘ hovorí, ‚som sa jednoducho otočil a kráčal som späť, odkiaľ som prišiel.‘

Začiatkom tohto storočia žilo v svojej rodnej Ázii 100 000 tigrov vrátane asi 40 000 v Indii. Ale do roku 1973 sa populácia týchto nádherných tvorov na svete znížila na menej ako 4000, a to hlavne následkom lovu. Tigrovi, najväčšej mačke na zemi, začalo hroziť vyhubenie zo strany človeka. Ale je tiger hrozbou pre ľudí? Aká je táto veľká mačka v skutočnosti? Sú snahy o jej ochranu pred vyhubením úspešné?

Život tigrej rodiny

Roky trpezlivého pozorovania poskytli prírodovedcom jasnejší obraz o živote tigra. Predstavme si, že pozorujeme typickú tigriu rodinu v krásnych lesoch Ranthambhauru v severnej Indii. Samec meria od hlavy po koniec chvosta takmer 3 metre a váži približne 200 kilogramov. Samica meria približne 2,7 metra a váži okolo 140 kilogramov. Majú tri mláďatá, jedného samca a dve samice.

Teplota v týchto lesoch môže vystúpiť nad 45 °C, no tigria rodina nachádza tieň pod listnatými stromami. A vždy sa môžu ponoriť do studených vôd blízkeho jazera. Mačky, ktoré plávajú? Áno, tiger miluje vodu! Tigre sú v skutočnosti známe tým, že bez prestávky preplávajú viac ako päť kilometrov.

Keď slnečné svetlo preniká pomedzi stromy na tigriu lesklú oranžovú srsť, zdá sa, že srsť žiari. Čierne pruhy sa lesknú a biele miesta nad jantárovými očami tigra jasne žiaria. Keď chvíľu pozorujeme tie tri mláďatá, je ľahké rozoznať jedno od druhého podľa rozdielnych pruhov a vzorov na tvári.

Mláďatá tigra

Keď tigria matka čakala mladé, vyhľadala si vhodný brloh, dobre skrytý v hustej vegetácii. Odtiaľ sa teraz rodina teší z pohľadu dole na planinu s vodnými priehlbňami priťahujúcimi iné zvieratá. Tigrica vybrala toto miesto, aby mohla uloviť niečo na jedenie bez toho, že by sa od mláďat priveľmi vzdialila.

Od narodenia bola mláďatám venovaná veľká pozornosť. Kým boli malé, matka ich objímala svojimi labami, túlila sa k nim nosom a oblizovala ich, pričom jemne vrčala. Keď mláďatá podrástli, začali sa hrávať na schovávačku a zápasiť medzi sebou v domnelých súbojoch. Hoci tigrie mláďatá nedokážu priasť, už ročné mláďatá, keď sa ich matka odniekiaľ vráti, začnú mocne a hlasno funieť.

Mláďatá rady plávajú a hrajú sa vo vode spolu so svojou matkou. Predstavte si tigricu sediacu na okraji jazera s chvostom vo vode. Z času na čas švihne chvostom smerom hore, aby si ošpliechala horúce telo studenou vodou. A keď už hovoríme o chvoste, mláďatá nikdy nezunuje chytať mamin chvost, keď ním švihá zo strany na stranu. Týmto spôsobom sa tigrica s mláďatami nielen hrá; učí ich tiež obratne chytať korisť, čo mláďatá využijú neskôr, keď začnú loviť samy. Mláďatá sa tiež rady šplhajú na stromy. No keď už majú asi 15 mesiacov, sú príliš veľké a ťažké na to, aby naň mohli ľahko vyliezť.

Úloha otca

Donedávna mnohí verili, že tigria matka sa stará o mláďatá sama a že samec by mláďatá zabil, ak by sa mu na to naskytla príležitosť. No pri väčšine tigrov to tak nie je. Otec síce na dlhý čas zmizne v džungli a potuluje sa po svojom teritóriu veľkom vyše 50 štvorcových kilometrov. Ale navštevuje aj svoju rodinu. Keď k nej príde, môže ísť s tigricou a mláďatami na lov, dokonca sa s nimi aj podelí o korisť. Najpriebojnejší samec z mláďat môže začať jesť prvý. No ak príliš dlho chamtivo odháňa svoje sestry, matka doň strká, a dokonca ho udiera labou, aby dovolil aj ostatným mláďatám, samiciam, dostať ich náležitý podiel na hostine.

Mláďatá sa rady hrajú so svojím obrovským otcom. Obľúbeným miestom na takéto hranie je blízka vodná priehlbeň. Tigrí otec pomaly cúva do vody, kým sa neponorí až po hlavu. (Tigre nemajú rady, keď im voda špliecha do očí!) Potom dovolí mláďatám, aby sa k nemu túlili svojimi papuľkami, pričom im olizuje tvár. Je zrejmé, že ich spája silné rodinné puto.

Ľudožrúti?

Knihy a filmy často opisujú tigre ako divoké útočné tvory, ktoré sledujú a napádajú ľudí, potom ich roztrhajú a zjedia. To však je ďaleko od pravdy. Nie všetky tigre sú ľudožrúti. Ak tiger zbadá v lese človeka, obvykle sa radšej potichu vytratí. Je zaujímavé, že ľudský pach tigre zrejme vôbec nevnímajú.

Za určitých podmienok sa však hladný tiger môže stať skutočne nebezpečným. Ak stratí v starobe zuby alebo ak bol ľuďmi zranený, môže byť neschopný normálne loviť. Takisto ak sa ľudia usídlia v tigrom teritóriu, tiger môže mať nedostatok prirodzenej koristi. Z takýchto dôvodov zabije tiger v Indii ročne asi 50 ľudí, avšak to je stokrát menej než počet ľudí zabitých hadmi. Napadnutia tigrom sa vyskytujú hlavne v močariskách delty Gangy.

Podľa Dr. McDougala tigre nie sú natoľko nebezpečné, ako si väčšina ľudí myslí. Hoci tiger môže zaútočiť, ak ho prekvapíte zblízka, „tiger je veľmi pokojné, vyrovnané zviera“, hovorí. „Obvykle ak stretnete tigra — hoci v dosť tesnej blízkosti — nezaútočí.“

Medzi tigrami je agresívnosť zriedkavá. Napríklad mladý tiger sa môže potulovať po teritóriu iného tigra a naraziť na tigra, ktorý tam žije. Nasleduje silné vrčanie, hrôzostrašný rev, pričom ceria na seba zuby, takmer sa dotýkajúc nosmi. Ale keď starší samec ukáže svoju nadradenosť, mladší si obvykle na znak podriadenosti ľahne na chrbát s labami vo vzduchu a je po konfrontácii.

Budúcnosť tejto veľkej mačky

Namiesto toho, že by tiger ohrozoval nás, ukázalo sa, že človek je jediným skutočným nebezpečenstvom pre tigra. V súčasnosti sa vynakladá úsilie na ochranu tigrov pred vyhynutím. Viacero ázijských krajín zriadilo pre tigre rezervácie. V roku 1973 sa v národnom parku Corbett v severnej Indii začal špeciálny program nazvaný Projekt tiger. Peňažné prostriedky a vybavenie pre Projekt tiger prichádzali z celého sveta. Nakoniec bolo v Indii vyhradených pre tigre 18 rezervácií s celkovou rozlohou vyše 28 000 štvorcových kilometrov. Od roku 1973 boli tigre pripísané aj do zoznamu ohrozených druhov. Malo to úžasné výsledky! Predtým než bol lov tigrov zakázaný, tigre sa pre strach z človeka stali unikajúcimi a hlavne nočnými zvieratami. Ale po niekoľkých rokoch ochrany sa tigre začali po rezervácii pohybovať a loviť aj cez deň!

No ešte stále existuje pre tigre hrozba: medzinárodný dopyt po tradičných ázijských liekoch vyrábaných z častí tigrieho tela. Napríklad vrece tigrích kostí môže vyniesť v Indii vyše 500 dolárov, a keď sú kosti spracované a dostanú sa na trhy na Ďalekom východe, cena sa vystupňuje na viac ako 25 000 dolárov. Keď ide o také množstvo peňazí, chudobní vidiečania sú v pokušení spolupracovať s pytliakmi a preľstiť lesné hliadky. Snahy zachrániť tigra sa najprv považovali za úspešné. Ale od roku 1988 sa situácia zmenila k horšiemu. Dnes sa v Ranthambhaure potuluje len asi 27 tigrov v porovnaní so 40, ktoré tam boli pred 20 rokmi. A svetová populácia tigrov je možno len okolo 5000 kusov!

Až do konca minulého storočia nažívali tigre a ľudia v Indii v relatívnej harmónii. Bude také niečo možné znovu? Zatiaľ môže vzrušený výkrik „Tiger! Tiger!“ ešte stále znamenať spozorovanie najväčšej mačky na svete. Či ochranárske programy zaručia tigrom v budúcnosti bezpečie, ostáva otvorenou otázkou.