Zaujímavosti

Týchto 5 vecí má vo svete financií skutočnú hodnotu

906
0
Zdieľaj

Jedno staré indiánske proroctvo hovorí: „Keď vo vodách ulovíme poslednú rybu a v lesoch posledné zviera, keď polia, rieky a lesy budú otrávené, potom biely muž pochopí, že peniaze sa nedajú jesť.“

Pri tejto našej honbe za peniazmi, bohatstvom a mocou často zabúdame, že tu nie sme sami a že sme len akousi súčasťou tohto ekosystému.

Aj napriek tejto obrovskej múdrosti však nemôžeme zabúdať, že žijeme v reálnom svete na planéte Zem, kde rovnako ako ostatné živočíšne druhy, musíme i my bojovať o svoje „prežitie“.

Ľudia veľkú časť svojho života trávia zarábaním peňazí. Tú zvyšnú časť, okrem spánku, ich míňaním. Tým, že majú čoraz menej času na svoju rodinu, priateľov, koníčky, či šport, nemajú priestor na uvažovanie, kde a do čoho peniaze investujú. Vyčleňte si preto denne čas aj na túto sféru svojho života. Zamyslite sa nad tokom svojich peňazí, formami sporenia a všetkým, kam smerujú vaše výdavky.

Tu je pár tipov, ako svoj majetok čo najlepšie investovať:

  1. Nehnuteľnosť

Mať v osobnom vlastníctve aspoň kúsok tohto sveta je skutočne oslobodzujúci pocit. A to hlavne v prípade, ak je vaša nehnuteľnosť už naozaj vaša (nesplácate za ňu úver v banke).

  1. Investícia do firmy, podniku alebo niečoho, čo bude generovať pasívny príjem

Môže ísť napríklad o rozbiehajúcu sa firmu, kde prispejete počiatočným kapitálom a dohodnete sa na vyplácaní podielov na zisku. Alebo sa môže jednať o nehnuteľnosť, ktorú prenajímate (na bývanie, administratívne priestory, skladové priestory…). Môžete kúpiť a dať do prenájmu stroje alebo technologické zariadenia. V súčasnosti je populárne vytvoriť si internetovú stránku, kde môžete vďaka vysokej návštevnosti profitovať z platenej reklamy.

  1. Hotovosť

Disponujte časťou svojho majetku aj v hotovostných peniazoch. Maximálne však do výšky 10 % z vášho majetku. Tieto peniaze slúžia na okamžité výdavky. Hovoríme teda o takzvanej disponibilnej rezerve.

  1. Termínované vklady alebo dlhopisy

Časť svojich peňazí majte aj na termínovaných vkladoch alebo dlhopisoch. Maximálne však do výšky 20 % z vášho majetku. Predstavujú síce konzervatívnu, ale aj bezpečnú formu ochrany týchto peňazí. Sú dostupné do 2-3 rokov s výnosom, ktorý by mal pokryť stratu ich hodnoty spôsobenú infláciou. To znamená, že peniaze vyberiete s rovnakou alebo podobnou hodnotou, s akou ste ich vložili.

  1. Cenné predmety

Obrovskou investíciou do budúcnosti je vlastníctvo cenných predmetov, ako sú obrazy, umelecké diela, zberateľské predmety a podobne. Hodnota týchto predmetov s časom stúpa, pretože sú nenahraditeľné, originálne a ich cena odráža ich umeleckú hodnotu. Navyše, sú súčasťou kultúrnej histórie danej krajiny.

Tieto odporúčania samozrejme nie sú záväzné a nie každý z nás si môže dovoliť takto investovať svoje financie. Navyše, trh spolu s hodnotovým systémom sa neustále menia a práve preto je veľmi dôležité rozdeliť svoj majetok do rôznych segmentov.