Životný štýl

Zažívame chrípkové obdobie: Vyliečte sa v čo najrýchlejšom čase!

1377
0
Zdieľaj

Presne to je jeden z dôvodov, prečo ľudia horšie znášajú zimu. Vírus chytíte, aj keď sa mu všemožne z celých síl snažíte vyhnúť. A potom to ide ako kolotoč: deti to prinesú zo školy – s malými deťmi musíte zostať doma. Chytí to otec a nakoniec ide mama, ktorá má už bez toho doma, v práci a v neposlednom rade s deťmi kopec roboty.

Obdobie všetkých možných ochorení je tu a my sa budeme snažiť sa vyliečiť v čo najrýchlejšom krátkom čase. Dá sa to vôbec? Nemali by sme minimálne týždeň zostať zalezení pod perinou? V princípe áno, no ak sa budete držať nasledovných rád, budete tak schopní cez deň fungovať.

Dôležitá je prevencia

Ale vy ste klikli na článok, pretože už chorí ste. A to si dnes aj podrobnejšie rozoberieme, no nezabúdajte na jedno písané pravidlo: v zdravom tele sa choroba rýchlejšie prace von!

Čo robiť:

  • Pite veľa vody, citrónovej vody a rôznych byliniek. Dôležite je udržiavať močové cesty a mechúr stále v ,,pohybe“. Pre ochranu imunitného systému je vhodný vitamín C obsiahnutý v citróne. Voda nám zasa slúži ako na hydratáciu celého organizmu a bylinky nám slúžia ako očista celého tela.
  • Jedzte ovocie a zeleninu. Len tak si môžete dostať do tela potrebné množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov (orechy). Doprajte si aj čerstvý šalát, ktorý obsahuje enzýmy potrebné pre správne fungovanie celého organizmu. Mäsový vývar vám zasa posilní imunitný systém: ľudia, ktorí pravidelne každý týždeň jedia mäsovú polievku, majú odolnejší imunitný systém a tým pádom sú menej náchylní na ochorenie dýchacích ciest.
  • Nezabúdajte na pravidelné prechádzky. Hoci zima sa tvári inak, v skutočnosti by mal ísť človek von takmer do každého počasia. Pokiaľ udierajú mrazy, stačí aj 15 minút denne. Dostatočný prísun kyslíku je taktiež veľmi dôležitý pre imunitný systém. Sem-tam vyjde drahé slnko aj v tomto ročnom období. Preto neváhajte ani minútu a vybehnite von nachytať dôležitý vitamín D.

Už sa cítite ,,pod psa“

Sme viacerí. Vírus nás už ,,zožiera“ zvnútra a my nevieme zastaviť to neznesiteľné šteklenie v nose. Každú chvíľu kýchame a oči máme permanentne zaslzené. U horších prípadoch sú chytené priedušky či zápal pľúc, ktorý často dostanete aj zo slávne neslávnej chrípky. Chrípka sa v minulosti označovala za smrteľnú a dodnes jej musia zvýšenú pozornosť venovať starší a chorí ľudia. Pozornosť zbystrite aj pri veľmi malých deťoch!

Čo robiť:

  • Inhalujte. A to vám najčastejšie prízvukujú i samotní lekári. Inhalácia horúcej vody s morskou soľou vám perfektne uvoľní dýchacie cesty. Odporúča sa aj pri chronickej bronchitíde, pri ktorej nezaberajú už ani antibiotiká. Pravidelnou inhaláciou sa nielenže vyliečite, ale i preventívne chránite vaše priedušky.
  • Opäť vitamín C. Prirodzene ho potrebujete v čase chrípkového obdobia pre zotavenie sa imunitného systému. Odporúčame vám aj bylinu skorocel, ktorý zabíja baktérie a plesne. Pre bolesť hrdla z prírodnej medicíny užite jednu polievkovú lyžicu kvalitného medu, ktorý nechajte pomaly stekať po hrdle. Nepregĺgajte ihneď. Med je taktiež silným zabijakom baktérií spolu s čerstvým cesnakom a cibuľou. Nie všetci však znášajú ich nasledovný zápach. Takisto pite zázvorový čaj s medom, ktorý hneď zmierni príznaky prechladnutia.
  • Pite veľa tekutín, jedzte veľa ovocia. V týchto dňoch potrebujete zvýšený prísun vitamínov. Imunitný systém bojuje proti vírusom a baktériám, vy mu dopomôžte a rýchlejšie sa tak aj zotavíte.

Čo nerobiť

Nešportujte, nenamáhajte sa. Ležte a oddychujte, ako dlho sa len dá. Lekári neodporúčajú pri zvýšenej teplote vykonávať športovú aktivitu. Pri športe počas choroby sa vám môže zapáliť srdcový sval a vy si tak (ne)priamo môžete privolať oveľa závažnejšie zdravotné komplikácie!

Tu platí pravidlo: 1 deň horúčka – jeden týždeň bez športu. 2 dni horúčka – dva týždne bez športu. Pri troch dňoch platí to isté. Nezabúdajte na tú najdôležitejšiu informáciu! Ak trvá horúčka viac, ako tri dni, v tele zrejme už nastal silný zápal a vy sa nechajte vyšetriť vašim ošetrujúcim lekárom!