Dobrá rada

8 tipov, ako sa správne starať o orchideu

3177
0
Zdieľaj

Orchidea patrí už niekoľko rokov k najobľúbenejším kvetom na svete. Jej krása zdobí takmer každú slovenskú domácnosť, pretože si ju ľudia nielen radi kupujú, ale aj darujú rodine a známym. Mnohí si myslia, že jej pestovanie je náročné a potrebuje odborníka, no to nie je až tak celkom pravda.

Stačí ovládať pár tipov, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o ňu a dokážete z nich vykúzliť  počas celého roka hotové krásky. Nezáleží pritom na veľkosti a ani na farbe kvetu, pretože všetky sa správajú rovnako. Keď sa o ňu dobre staráte, kvitnúť vám bude aj šesť mesiacov vkuse, pričom schopná života je dlhé roky. Najznámejším druhom v našich domácnostiach je Orchidea Phalaenopsis, no známe sú aj Paphiopedilum, Cattleya, Dendrobium, Oncidium, ale aj Pleione a Epidendrum.

Umiestnenie

Orchidea je známa tým, že obľubuje svetlo. Čím je ho viac, tým lepšie. Preto je pre ňu najlepším miestom na umiestnenie parapet okna a orientácia na východ alebo západ. Ak máte pre ňu len južné okno, môžete ju umiestniť aj tam, no najlepšie jej tu bude len počas zimy. Silné letné slnko by jej mohlo uškodiť a spáliť listy. Nájdite jej preto vhodné miesto, kde vám vydrží aj niekoľko rokov.

Teplota

Orchidea by sa mala nachádzať v teplotnom rozmedzí od 18 do 27 stupňov. Väčší chlad a teplo by ju mohlo doslova zabiť, preto dávajte pozor na to, v akých miestach a v akej teplote ju budete pestovať. Dbať by ste mali však aj na vlhkosť vzduchu a to hlavne v zimných vykurovacích mesiacoch. Najlepším riešením v chladnom počasí je pri nej nechať misku s vodou, aby nemala okolo seba príliš vysušené prostredie.

Polievanie

Najlepšou voľbou, ako zalievať orchideu, ale aj všetky kvety je dažďová voda. Samozrejme, nie každý ju má k dispozícii a preto môžete pokojne použiť aj vodu z vodovodu. Orchidea je na polievanie nenáročná a úplne postačí, ak ju zalejete raz do týždňa. Niektorí pestovatelia sa dokonca riadia tým, že orchideu na niekoľko hodín ponoria do misky s vodou a potom ju vytiahnu. Tento kvet vám však prežije aj vtedy, ak ju raz za týždeň polejete a necháte v nej vodu stáť. Pozor ale na to, aby nebola celý týždeň namočená vo vode, vtedy by ste jej mohli ublížiť.

Hnojenie

Orchidea je známa tým, že si rada potrpí na rôzne živiny. Najlepším spôsobom ako ju potešiť,  je používanie hnojiva, ktoré je určené priamo pre tieto kvety.

Odkvitanie

Mnohí pestovatelia o tomto kroku nevedia, no ak orchidea po niekoľkých mesiacoch odkvitne, dobré je zarezať stonku.  Neodrežte z nej však príliš, ale len časť, ktorá už nie je zelená a zdá sa vám uschnutá.

Presádzanie

Presádzanie je tiež dôležitou súčasťou starostlivosti o tieto kvety. Zmeniť jej priestor na život by ste mali raz za rok pri použití špeciálneho substrátu, ktorý je určený len pre orchideu. Dostať ho môžete v rôznych obchodoch či záhradných centrách, takže ho dlho naháňať nebudete.

Črepník

Na pestovanie orchideí sa používajú aj špeciálne črepníky, no nie sú podmienkou. Ich priehľadnosť však umožňuje koreňom fotosyntezovať a tým pádom sa k ním ľahko dostáva svetlo, ktoré orchidea potrebuje. Ak ju však budete celý čas pestovať v obyčajnom črepníku, nič zásadné sa nestane a rastlina bude aj tak žiť a kvitnúť.

Hľadanie orchideí v Európe