Dobrá rada

Ako si vyberať odpudzovače?

1474
0
Zdieľaj
Ako si vyberať odpudzovače?

Vyskúšali ste už takmer všetko, no hlodavce, hmyz, divá zver, či vtáky, vám neustále strpčujú život? Robia škody na majetku, prípadne sa obávate prenosu chorôb? Možno ste si len nevybrali správny spôsob, ako sa ich zbaviť. Ideálne sú elektronické alebo ultrazvukové odpudzovače. Aj tie si však musíte vedieť vybrať. Poradíme vám, na čo sa zamerať pred kúpou odpudzovača zvierat a aké typy odpudzovačov existujú. Vďaka tomu si budete určite vedieť vybrať správne!

Prečo používať odpudzovače

Veľkou výhodou odpudzovačov je to, že sa s nimi zbavíte neželaných návštevníkov zo zvieracej ríše veľmi jednoducho. Nemusíte v podstate nič robiť, len odpudzovač zapojiť do elektriny. Prístroj si nevyžaduje žiadnu údržbu a nie je nutné ho nijako nastavovať. Vyhýbate sa tiež riziku, že v prípade použitia jedu alebo pasce s nimi prídu do kontaktu deti alebo domáce zvieratá. A napokon, odpudzovače zvieratá len odplašia, nezabijú. Preto si nemusíte robiť starosti s odstraňovaním uhynutých zvierat. Ak si to porovnáte s tradičnými spôsobmi hubenia zvierat, určite uznáte, že táto metóda je omnoho humánnejšia a bez práce!

Na čo myslieť pred kúpou odpudzovača?

Pred samotným nákupom si položte niekoľko otázok:

  • Aké zvieratá mi znepríjemňujú život?

Odpudzovače si totiž budete vyberať podľa toho, aké zvieratá chcete odplašiť. Dostupné sú napríklad odpudzovače hlodavcov, vtákov, divej zveri, krtkov, hmyzu, túlavých psov a mačiek a iné.

  • Aký priestor (v akej rozlohe) potrebujem chrániť?

Pred kúpou prístroja je vhodné presne odmerať rozlohu pozemku, prípadne stavby, ktorú chcete chrániť pred vstupom škodcov. V závislosti od toho si kúpite odpudzovač s potrebným dosahom.

  • Mám možnosť zapojiť odpudzovač do elektriny (ak ho chcem používať vonku) alebo uprednostním radšej napájanie pomocou batérií?

Existujú odpudzovače, ktoré fungujú na batérie, solárne odpudzovače a tie, ktoré je potrebné zapojiť do elektriny.

  • Koľko som ochotný investovať?

Samozrejme, na trhu je viacero rôznych výrobcov odpudzovačov v rôznych cenových kategóriách. Určite sa ale oplatí priplatiť si za kvalitu. Veď odpudzovač vám bude slúžiť roky. Kvalitnejšie ultrazvukové prístroje napríklad dokážu meniť frekvenciu, aby si na ne škodcovia nezvykli.

  • Vlastním domáce zvieratá, ktorým by odpudzovač mohol prekážať?

Vo väčšine prípadov to nie je problém. Stačí, ak domácemu zvieraťu umožníte, aby sa vzdialilo z dosahu prístroja.

  • Kde budem odpudzovač používať?

Väčšinu prístrojov je možné používať tak v interiéri, ako aj v exteriéri. Existujú však aj špeciálne typy odpudzovačov, napríklad do auta alebo do pôdy.

Základné typy odpudzovačov

Odpudzovače delíme do rôznych kategórií. Vo všeobecnosti však existujú nasledujúce základné druhy odpudzovačov.

  1. Ultrazvukové odpudzovače

Pokojne ich môžeme označiť za najkvalitnejšie, najúčinnejšie a zároveň aj najpoužívanejšie. Ultrazvukové odpudzovače sa vyrábajú na plašenie hlodavcov, kún, vtákov, divej zveri, psov, mačiek a dokonca aj hmyzu alebo roztočov. Ako fungujú? Vydávajú ultrazvukové signály, ktoré sú pre ľudské ucho nepočuteľné, no pre konkrétne odpudzované zvieratá sú nepríjemné. Preto zviera z dosahu prístroja odchádza. Tieto odpudzovače stačí zapojiť do elektriny, prípadne ich nabíjať batériami. Fungujú bez akéhokoľvek zapínania/vypínania, či špeciálneho nastavovania. Odporúča sa vyberať si odpudzovače, ktoré dokážu automaticky meniť frekvenciu, aby si na ne zvieratá nezvykli. Zároveň si pred kúpou overte dosah prístroja.

K najväčším výhodám ultrazvukových odpudzovačov teda patrí ich jednoduché a bez údržbové použitie, vysoká funkčnosť a účinnosť, možnosť použitia na rôzne druhy zvierat a možnosť použiť prakticky kdekoľvek. Skvelé je tiež to, že takéto ultrazvukové odpudzovače nijako neohrozujú človeka ani domáce zvieratá (ako napríklad jed alebo pasce na myši).

  1. Zvukové odpudzovače

Podstata týchto odpudzovačov spočíva v tom, že vydávajú zvuk, ktorý je pre zviera nepríjemný. Ich nevýhodou je však to, že „otravujú“ aj človeka. Používajú sa preto napríklad na chatách v období, kedy tam ľudia nie sú. Časté sú tiež zvukové plašiče vtákov, ktoré imitujú zvuk dravcov.

  1. Elektrické odpudzovače

V tejto kategórii si môžete zakúpiť napríklad odpudzovače do pôdy. Produkujú zvuk a vibrácie na nízkej frekvencii. Tie sa šíria zeminou a odpudzujú tak hlodavce žijúce v pôde. Odpudzujú však nielen hlodavce, ale napríklad aj hady. Sú určené do vonkajších priestorov a bezpečné pre človeka, aj domáce zvieratá. Dostupné sú napríklad aj elektrické odpudzovače hmyzu, ktoré hmyz prilákajú a usmrtia ho.

Ako inštalovať odpudzovače?

Aby ultrazvukový odpudzovač dobre fungoval, je nutná jeho správna inštalácia. V interiéri je dôležité umiestniť ho do rohu miestnosti tak, aby sa signál šíril po celej ploche. Pamätajte, že ultrazvukový signál sa odráža od predmetov. Určite ho teda neumiestňujte k prekážkam. Musí byť otočený čelnou stranou do miestnosti. Ak chcete, aby odpudzovač chránil viacero miestností, dajte ho do najväčšej a nechajte otvorené dvere.

Pokiaľ ide o inštaláciu v exteriéri, myslite na to, že odpudzovač vysiela signál v určitom uhle. Sledujte teda údaj o tomto uhle na konkrétnom prístroji a podľa toho odpudzovač umiestnite. Pri odpudzovačoch do pôdy ich stačí jednoducho zapichnúť do zeme.

Správny výber odpudzovača vám zabezpečí, že nechcení škodcovia sa na vašom pozemku, prípadne v dome, garáži, či v aute, už nebudú zdržiavať.